لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

آخرین مناظره انتخابات آمریکا؛ در آخرین رویارویی کلینتون و ترامپ چه اتفاقی می افتد


هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در آخرین مناظره شان.
هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در آخرین مناظره شان.

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو نامزد دموکراتها و جمهوریخواهان ساعت ۹ چهارشنبه شب به وقت شرق آمریکا در لاس وگاس آخرین مناظره انتخاباتی را برگزار می کنند. این آخرین فرصت آنها برای رویارویی در یک مناظره و نشان دادن برتری آنها به نسبت نامزد دیگر است.

دو نامزد در حالی به آخرین مناظره رسیده اند که در نظرسنجی ها عدم محبوبیت شان از سوی افکار عمومی به طور بی سابقه ای بالا است. آنها تلاش دارند در مناظره آخر افرادی که برای رای در انتخابات هنوز تصمیم نگرفته اند را متقاعد به رای به خود کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، این مناظره در حالی برگزار می شود که دونالد ترامپ باید از ادعایش که انتخابات در آمریکا تقلبی است تا کلینتون پیروز شود، دفاع کند. همزمان، کلینتون باید خود را برای پاسخ درباره ایمیل های جدید افشا شده از ستاد انتخاباتی اش پاسخگوی سوالات باشد.

تجربه دو مناظره قبلی نشان می دهد که مناظره آخر باید پر چالش، تماشایی و غیر قابل پیش بینی باشد. در این مناظره چه خواهید دید:

آیا ترامپ بر ادعای تقلب در انتخابات تاکید می کند؟

نظرسنجی ها نشان می دهد که دموکرات ها در ایالت هایی مثل آریزونا که بطور تاریخی به جمهوریخواهان تعلق داشته، وضعیت بهتری را کسب کرده اند. این در حالی است که دونالد ترامپ به حامیانش هشدار داد که اگر من ببازم، نتایج را باور نکنید.

او پیشتر هم تاکید کرده بود که انتخابات «تقلبی» است و سیستم سیاسی به طوری طراحی شده که پیروزی هیلاری کلینتون را قطعی کند.

ترامپ در هفته های اخیر بارها بر تئوری توطئه تاکید کرده و گفته به رسانه ها اعتمادی ندارد. در برخی ایمیل های افشا شده توسط ویکی لیکس ادعا شده برخی رسانه ها از جمله تلویزیون سی ان ان، قبل از مناظره های مقدماتی حزب دموکرات اطلاعاتی در اختیار کمپین کلینتون قرار داده است.

آیا ترامپ از ادعای تقلبی بودن سیستم انتخاباتی آمریکا در مناظره چهارشنبه دفاع می کند؟ تاکنون برخی جمهوریخواهان این ادعای او را رد کرده اند.

پیش از این باراک اوباما هم در روز سه شنبه در حاشیه کنفرانس خبری با نخست وزیر ایتالیا گفته بود، ترامپ باید از بهانه آوردن درباره تقلب در انتخابات دست بردارد.

نمایش ترامپ ؛ آیا کلینتون بالاتر می رود؟

ترامپ در مناظره دوم اقدامی کرد که برای خیلی ها تعجب برانگیز بود. وقتی فیلم اظهارات رکیک او درباره زنان منتشر شد، تنها ساعتی قبل از مناظره، ترامپ با حضور چهار زن یک نشست خبری برگزار کرد؛ زنانی که به گفته ترامپ هر کدام به نوعی مورد آزار جنسی و مزاحمت خانواده کلینتون قرار گرفته بودند. او سپس این زنها را به مناظره برد.

این اقدام ترامپ نشان داد که نامزدها آماده اقدامات غیر قابل پیش بینی هستند.

برای چهارشنبه شب، باز ترامپ برنامه دارد. او قصد دارد مالک، برادر ناتنی باراک اوباما را به سالن مناظره بیاورد.

مالک برادر ناتنی اوباما است که از او بزرگتر است و از همسر اول پدر اوباما است. این دو سال ۱۹۸۵ اولین بار همدیگر را ملاقات کردند و مالک اوباما در شهر واشنگتن زندگی می کند.

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مالک از ترامپ حمایت کرده است.

ترامپ همچنین قصد دارد مادر یکی از سربازان کشته شده در حمله شورشیان به سفارت آمریکا در بنغازی لیبی را در جمع تماشاگران مناظره دعوت کند. جمهوریخواهان می گویند حادثه بنغازی که به کشته شدن سفیر آمریکا و چند سرباز در دوران وزارت کلینتون در وزارت خارجه منجر شد، نشان ضعف او بوده است.

سی ان ان نوشته، کلینتون دفعه قبل به «بمب خبری» ترامپ با جمله ای از میشل اوباما پاسخ داد که «آنها پائین می روند، ما بالا می رویم».

آیا کلینتون همچنان صعود می کند؟

در مناظره های گذشته هرچند ترامپ غیرقابل پیش بینی بود اما کلینتون سعی کرد با تمرین، در مناظره ها ثابت باشد و به همین دلیل هر بار بعد از مناظره پیشرفت داشته است.

نامزد دموکرات ها در هر سه مناظره، روزهای قبل آن را به تمرین مناظره اختصاص داده و حاضر نشده فعالیت تبلیغاتی در شهرها را ادامه بدهد.

از هیلاری کلینتون به عنوان یک با تجربه در مناظره یاد می کنند اما وضعیت افشای ایمیل های ویکی لیکس می تواند آخرین مناظره را برای او سخت کند.

از هفته پیش ویکی لیکس ایمیل های «جان پاسترا» رئیس ستاد انتخاباتی او را منتشر کرده که استراتژی های کمپین کلینتون را فاش کرده و در برخی از این ایمیل ها، اظهاراتی علیه دیگران بیان شده است.

از سوی دیگر، در یکی از اسناد گفته شده، اف بی آی مدارکی در مورد پرونده سرور شخصی ایمیل های کلینتون را منتشر کرد که بر اساس آن «پاتریک کندی» قائم مقام سابق وزارت خارجه در زمان کلینتون از اف بی آی خواسته بود تا طبقه بندی برخی از ایمیل های هیلاری کلینتون را غیر محرمانه کند.

احتمالا ترامپ در چهارشنبه شب به دنبال این موضوعات خواهد بود اما پیشتر، ستاد کلینتون تبانی اف بی آی و وزارت امور خارجه به سود وی را رد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG