لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

کلینتون و ترامپ برای سومین و آخرین مناظره آماده می شوند


تصویری از مناظره دوم
تصویری از مناظره دوم

شامگاه چهارشنبه سومین و آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بین دو نامزد حزب دموکرات و جمهوریخواه برگزار می شود.

هیلاری کلینتون دموکرات در حالی وارد این مناظره می شود که با موضوع افشای ایمیل ها و مدارک ستاد انتخاباتی اش دست و پنجه نرم می کند. از سوی دیگر، دونالد ترامپ جمهوریخواه هم با اتهام های سوء رفتار جنسی مواجه است.

همسر ۴۶ ساله اسلوونی تبار، این سرمایه دار ۷۰ساله اهل نیویورک در طی این کارزار انتخاباتی کمتر حضور عمومی داشته است.

اما با افشای کلیپ ویدیویی که در آن یازده سال پیش آقای ترامپ با الفاظ رکیکی درباره مسایل جنسی و رفتارش با زنان صحبت کرده ، کانون توجه ها به سومین همسر، نامزد حزب جمهوریخواه معطوف شده است.

وی در گفتگو با شبکه خبری فاکس می گوید، به رغم این که از اظهارات همسرش ناراحت شده، اما زندگی ادامه دارد.

خانم ترامپ گفت: «کلمات زشت و ناجوری بودند. او از من عذرخواهی کرد. و من او را بخشیدم. زندگیمان را ادامه می دهیم.»

اما تنها محتوای این کلیپ ویدیو جنجال برانگیز نبود. بیش از ده زن هم ادعا کرده اند که وی رفتار جنسی نامتعارفی با آنها داشته است. هیچ یکی از این ادعاها تاکنون منجر به دادخوست نشده است.

دونالد ترامپ می گوید برای زنان احترام بسیاری قائل است؛ با این حال مدعی است که این زنان یا برای شهرت چنین اظهاراتی را مطرح کرده اند، یا این که از سوی کمپین هیلاری کلینتون تحریک شده اند.

آقای ترامپ در کارزار تبلیغاتی خود، بدون ارائه مدرکی گفت که حزب دموکرات و رسانه های آمریکا در این انتخابات علیه او تقلب می کنند.

وی گفت: «باور کنید که آنها سعی دارند که تقلب را از مراکز رای گیری آغاز کنند، خیلی از مسائل پشت پرده در جریان است؛ اگر چه آنها می گویند که خبری نیست. مثلا افرادی که ده سال پیش فوت کرده اند و مهاجرین غیر قانونی رای میدهند.... مقامات خیلی از شهرها فاسدند و تقلب در انتخابات خیلی رایج است.»

هیلاری کلینتون، اما طی روزهای گذشته و حتی امروز خود را در حالی که حضور عمومی نخواهد داشت در حال آماده شدن برای آخرین مناظره تلویزیونی است.

بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا شب گذشته در یک گردهمایی انتخاباتی که در آن بسیاری از بازیگران و خوانندگان حضور داشتند شرکت کرد و بار دیگر از آنچه سیاست های تفرقه انگیز آقای ترامپ خواند، انتقاد کرد.

همسر هیلاری کلینتون همچنین گفت: «ما نمی توانیم با مشکلات جهان با جداسازی آمریکاییان مسلمانان از بقیه کشور، روبرو شویم. مسلمانان گفته اند که از تروریسم بیزارند و خواستار زندگی آزادانه در آمریکا هستند.»

بر پایه دو نظرسنجی که توسط شبکه های خبری ان بی سی و سی بی اس انجام شده است، هیلاری کلینتون به ترتیب به اندازه ۶ و ۹ درصد از رقیب جمهوریخواه خود دونالد ترامپ جلوتر است.

انتخابات برای تعیین چهل و پنجمین رییس جمهوری ایالات متحده روز هشتم نوامبر (هجدهم آبان ماه) برگزار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG