لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

مناظره دوم؛ ترامپ: اسد، روسیه و ایران داعش را می کشند؛ کلینتون: با حمله نظامی به سوریه مخالفم


هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ
هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا یکشنبه شب به وقت سنت لوئیس برگزار شد. این دومین مناظره این دو نامزد قبل از انتخابات سه شنبه ۱۸ آبان بود. در این مناظره، مسائل خاورمیانه، ویدئوی جنجالی ترامپ، مالیات و اسلام هراسی از دو نامزد پرسیده شد.

دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در این مناظره با دفاع از عملکرد برخی کشورها، گفت که سیاست اوباما و کلینتون درباره مبارزه با داعش را قبول ندارد. او گفت: من اسد را دوست ندارم اما ببینید الان بشار اسد، روسیه و ایران در حال کشتن داعشی ها هستند.

او در بخشی از سخنانش، سخنان مایک پنس، معاون پیشنهادی خود را رد کرد و گفت او حتی مدافع حمله نظامی در سوریه است.

در مقابل، هیلاری کلینتون وضعیت در سوریه فاجعه بار است و هر روزی که می گذرد در نتیجه همکاری اسد با ایرانی ها در زمین و روسیه در هوا فاجعه بدتر می شود. بهانه آنها حذف شورشیان است و به این ترتیب قصد دارند حلب را از بین ببرند.

کلینتون درباره برنامه خود گفت، من الان بخواهم اقدام کنم، یک منطقه پرواز ممنوع ایجاد می کنم و به روسیه فشار می آورم که به پای مذاکره باز گردد.

او افزود: اگر روسها بخواهند مثل ماجرای توافق ایران یا کاهش ذخیره ارزی با آنها مذاکره می کنم.

کلینتون همچنین گفت موافق استفاده نیروی نظامی در سوریه نیست و گفت تنها کاری که ما می توانیم بکنیم این است که در منطقه حضور داشته باشیم.

ویدئوی کامل مناظره دوم کلینتون و ترامپ

- برای «اسلام هراسی در آمریکا» چه می کنید؟

در بخشی از مناظره دوم دو نامزد، از آنها پرسیده شد که برای مقابله با اسلام هراسی چه می کنید.

دونالد ترامپ گفت باید اطمینان حاصل کنیم که مسلمانان بیایند و وقتی چیز مشکوک یا موارد تنفر مثل بمب گذاری سن برناندینو را می بینند باید گزارش بدهند. در خانه فرد تروریست کلی بمب وجود داشت اما مسلمانان چیزی نگفتند.

نامزد جمهوریخواه افزود: تروریست های رادیکال در ماجرای یازده سپتامبر، یا پاریس یا در آمریکا نقش داشتند اما اوباما و کلینتون حتی حاضر نیستند اسم تروریست های اسلامی تندرو رو به زبان بیاورد.

هیلاری کلینتون هم در پاسخ گفت ما از زمان جرج واشنگتن، مسلمان در آمریکا داشتیم و مسلمانان سرشناسی و موفقی مثل محمد علی در کشور داشتیم که به تازگی درگذشت.

نامزد دموکرات ها افزود: آنچه من مدنظر دارم از آمریکا این است که هرکس با توجه به تلاش و کوشش اش در آمریکا جایی داشته باشد. اما ترامپ و دوستانش چنین نمی خواهند. این با آرمان آمریکا تفاوت دارد.

حمله ترامپ به مسایل اخلاقی بیل کلینتون؛ هیلاری: او دروغ می گوید

در ابتدای این مناظره دونالد ترامپ درباره ویدئوی منتشر شده از او از اقدام خود ابراز سرافکندگی کرد اما فورا گفت که آمریکا اکنون ناامن است و او ایمنی آمریکا را تامین می کند.

بعد از اصرار مجری برنامه، ترامپ بار دیگر تاکید کرد از این اظهارات شرمسار است اما هدف او برگرداندن بزرگی آمریکا است.

در بخش دیگری از این مناظره ترامپ مدعی شد بیل کلینتون چندین پرونده آزار و مزاحمت جنسی برای زنان دارد. ترامپ گفت چهارنفر از این زنان در اتاق مناظره است.

در مقابل هیلاری کلینتون نیز این اتهامات ترامپ را رد کرد و گفت چنین چیزی نشان می دهد ترامپ از هرچه می خواهد استفاده می کند تا بگوید او درست می گوید.

مناظره زیر سایه ویدئوی جنجالی

مناظره در دانشگاه واشنگتن ایالت سنت لوئیس برگزار شد. مجریان این مناظره اندرسن کوپر از سی ان ان و مارتا راداتز از شبکه ای بی سی بودند. در سالن مناظره ۴۰ نفر حضور داشتند که توسط شرکت گالوپ انتخاب شدند.

مناظره این دو نامزد در حالی آغاز شد که این مناظره زیر سایه سنگین دو افشاگری علیه دو نامزد بود.

در روزهای اخیر ویدئویی منتشر شده که در سال ۲۰۰۵ مکالمه دو نفره ترامپ با یک مجری تلویزیون است و آقای ترامپ در این ویدئو که در یک اتوبوس انجام می شود، می گوید که قصد داشته با یک زن متاهل رابطه جنسی برقرار کند.

بیشتر بخوانید:
«ترامپ زخمی اما مبارز، لنگ لنگان به مناظره با کلینتون می‌رود»

او در این مکالمه با زبانی رکیک سخن می گوید. ترامپ می گوید «وقتی آدم پول و موقعیت دارد» زنان تسلیمش می شوند. این ویدئو مربوط به زمانی است که وی به تازگی با همسر کنونی اش ملانیا ازدواج کرده بود.

از سوی دیگر، ویکی لیکس اسنادی منتشر کرده که سخنرانی هیلاری کلینتون در جمع مدیران بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ تصویر متفاوتی از او نشان می دهد. این اسناد می گویند کلینتون در جمع مدیران شرکت های بزرگ گفته خواستار تجارت آزاد و باز شدن مرزها است و در جایی دیگر با وال استریت ابراز همبستگی می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG