لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

ایرانیان آمریکا به کلینتون رای می‌دهند یا به ترامپ؟


یک رستوران ایرانی در خیابان وست وود لس آنجلس
یک رستوران ایرانی در خیابان وست وود لس آنجلس

بزرگترین جامعه ایرانیان، خارج از ایران در لس آنجلس و حومه آن زندگی می‌کنند. برپایه آمار شورای ملی ایرانیان آمریکا حدود یک میلیون آمریکایی ایرانی تبار در این کشور زندگی می کنند.

طبیعی است که آمریکاییان ایرانی تبار نیز به مانند دیگر آمریکاییان دیدگاه‌های متفاوتی در مورد دو نامزد اصلی ریاست جمهوری، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ داشته باشند. الیزابت لی، خبرنگار صدای آمریکا به سراغ چند تن از ایرانی آمریکایی‌های ساکن لس آنجلس رفته و از گرایش انتخاباتی آنها پرسیده است.

در محله وست وود، در غرب لس آنجلس، پر از مغازه های ایرانی است؛ پر از پرچمهای ایران پیش از انقلاب ۱۳۵۷. در نزدیکی میدانی به نام پرشین، سوپر جردن است که حدود سی سال، قدمت دارد. یکی از کارگران این مغازه که خود را رضا معرفی می کند درباره انتخابات ریاست جمهوری می گوید: «ایرانیان آمریکا بهتر از هر کسی می‌دانند چه بکنند. ضمن این که جامعه جهانی هم باید دست رژیم فاسد ایران را رو کند و نشان بدهد که ایرانیان از آن متفاوت هستند.»

فرید خانلو، صاحب سوپر جردن که بیش از ۴۰ سال در آمریکاست می‌گوید که به هیچ یک از دو نامزد رای نمی‌دهد: «به حرف‌های ترامپ نیمتوان اعتماد کرد و کلینتون برای اقتصاد خوب نیست. زیرا کلینتون می‌خواهد بیمه درمانی اوباما که مرا تاکنون از نظر مالی فلج کرده، را ادامه دهد. به خاطر بیمه درمانی اوباما من سالانه ۳۰ هزار دلار پرداخت می‌کنم.»

آن سوی خیابان صاحب سوپر توچال دیدگاه دیگری دارد. تیرداد خدادادی حامی ترامپ است و می‌گوید که او موقعیت‌های اقتصادی بیشتری برای آمریکا و جهان فراهم خواهد کرد.

زهره فروهی در انتخابات پیش به نامزد جمهوریخواه رای داد، اما این بار قصد دیگری دارد و به هیلاری کلینتون رای خواهد داد.

اما به گفته بیژن خلیلی ناشر نشریه فارسی زبان ایرانشهر، اختصاص حدود ۱۰ درصد زمان نود دقیقه ای مناظره اول، نشانگر اهمیت ایران در سیاست خارجی آمریکاست.

او می گوید که ایرانی‌ها مانند بقیه آمریکایی ها دیدگاه‌های متفاوتی به نامزدها دارند.http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG