لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

فرانسه: آزمایشها نشان می دهد که حمله شیمیایی کار دولت سوریه بود


فرانسه می گوید مسئولیت حمله شیمیایی اخیر در سوریه بر دوش بشار اسد و حامیانش است.

دستگاه های اطلاعاتی فرانسه به این نتیجه رسیده اند که حمله شیمیایی چهارم آوریل به خان شیخون در شمال سوریه، توسط نیروهای وفادار به بشار اسد و با استفاده از گاز سارین انجام شده و خود بشار اسد یا یک مقام دولتی نزدیک به او دستور حمله را صادر کرده است. این روستا تحت کنترل شورشیان مخالف دولت سوریه بود و در حمله فوق بیش از ۸۰ نفر از ساکنان آن جان باختند.

ژان مارک ارو وزیر خارجه فرانسه گفت: «از منابع موثق می دانیم که نمونه های سارین گرفته شده از محل حمله، نشان داده که روش ساخت این گاز همان روشی است که در آزمایشگاه های سوریه استفاده می شود.» او گفت: «این روش مخصوص رژیم اسد و همان چیزی است که به ما در مسئول شناختن دولت سوریه در انجام حمله قدرت می دهد.»

در گزارش ارتش فرانسه و دستگاه های اطلاعاتی خارجی که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری رویترز رسیده، آمده است که نتایج تحقیقات بر نمونه خون یک قربانی حمله و شواهدی که در محل انفجار مشاهده شده حاکیست در حمله مذکور از گاز سارین استفاده شده است.

بشار اسد در دو گفتگوی رسانه ای از زمان وقوع حمله در چهارم آوریل، شواهد استفاده از گاز سارین در حمله ها را کذب خوانده و هرگونه نقش خود و دولتش در حمله های شیمیایی را تکذیب کرد.

حمله شیمیایی به خان شیخون و انتشار تصاویر و فیلم هایی که غیرنظامیان را در وضعیت مسموم شدگی یا اجساد بیجان آنان که اغلب کودکان بودند واکنش گسترده ای در شبکه های اجتماعی و رسانه ها یافت.

ایالات متحده آمریکا در واکنش، یک پایگاه نیروی هوایی سوریه که محل انجام حمله شیمیایی بود را هدف حمله موشکی خود قرار داد.

XS
SM
MD
LG