لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۷

ارتش اسرائیل: بشار اسد چندین تن سلاح شیمیایی دارد


با گذشت حدود دو هفته از حمله شیمیایی در استان ادلیب در سوریه که حدود ۱۰۰ کشته بر جای گذاشته، اسرائیل همچون بسیاری کشورهای دیگر معتقد است ارتش بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، مسؤل این حمله بوده است.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه، نیز اعلام کرده که مرکز خدمات اطلاعاتی فرانسه اسنادی در اثبات این اتهام را در چند روز آینده منتشر خواهد کرد.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد ارتش اسرائیل که نام خود را فاش نکرده گفته است که نیروهای دولت اسد هنوز چندین تن سلاح شیمیایی در دست دارند. برخی از رسانه های اسرائیلی این میزان را ۳ تن گزارش داده اند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ و در توافقی که به میانجیگری روسیه و آمریکا صورت گرفت، سوریه موافقت کرده بود که سلاح های شیمیایی خود را نابود کند.

اما نیروهای دولت سوریه در روز ۱۵ فروردین ماه در شمال غربی این کشور یک حمله شیمیایی انجام دادند که بر اثر آن دست‌کم ۱۰۰ نفر از جمله ۱۱ کودک کشته شده اند. یک گروه مدافع حقوق بشر سوریه می گوید در نتیجه این حمله، ۴۰۰ نفر از مشکلات تنفسی رنج می برند.

تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه های ترکیه و انگلستان نیز نشان داده که در این حمله از گاز سارین و یا گاز شیمیایی دیگری استفاده شده است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، نیز اخیرا گفته «صد در صد مطمئن است» که حمله شیمیایی در استان ادلیب سوریه مستقیما به دستور بشار اسد صورت گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG