لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

ساز و کار اجازه کنگره برای حمله نظامی آمریکا چیست


حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی حکومت بشار اسد در سوریه، برخی پرسش ها درباره توجیه اخلاقی آن، واکنش روسیه، لزوم اقدام عمیقتر از سوی آمریکا، و سیاست گذاری آمریکا موجب شده است.

روزنامه یو.اس.ای.تودی همه این ها را پرسش های مهمی می داند اما می گوید مهمتر از آن این است که آیا دولت ترامپ اختیار قانونی تحت قانون اساسی آمریکا را برای اقدام بدون تایید کنگره را دارد؟ و اگر پاسخ مثبت است بر اساس پتانسیل اقدام مورد نظر محدوده قانونی آن چیست؟

این روزنامه به آمادگی دولت اوباما در تابستان ۲۰۱۳ برای حمله نظامی در سوریه اشاره می کند و موقعیت را شبیه وضع فعلی توصیف می کند: شواهدی از دستور بشار اسد به استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان وجود داشت. بیش از صد عضو کنگره آمریکا با امضای نامه ای توضیح دادند که رئیس جمهوری به تنهایی نمی تواند تصمیم بگیرد و به تایید کنگره نیاز دارد.

آنان گفتند که قانون اساسی به رئیس جمهوری اجازه نمی دهد تا به تنهایی دستور اقدام نظامی بدهد مگر آن که مردم آمریکا با تهدید حمله مستقیم مواجه باشد. اوباما پذیرفت که تایید کنگره را بگیرد و کنگره چنین چیزی را هرگز تایید نکرد و آمریکا به سوریه حمله نکرد. آن زمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا توییت کرد که رئیس جمهوری باید قبل از حمله به سوریه تاییدیه کنگره را بگیرد.

در سال ۲۰۱۷ یک بار دیگر شواهدی از حمله شیمیایی اسد علیه غیرنظامیان و عمدتا کودکان منتشر شد. این بار رئیس جمهوری جدید آمریکا به دنبال تایید کنگره نرفت و دستور حمله موشکی را بدون رای کنگره صادر کرد.

برخی اعضای جمهوریخواه و هم حزب رئیس جمهوری آمریکا در کنگره گفته اند که ضمن محکوم کردن جنایات در سوریه، ایالات متحده مورد حمله مستقیم قرار نگرفته بود و طبق قانون اساسی رئیس جمهوری برای اقدام نظامی به تایید کنگره نیاز داشت. آنان خواستار حضور رئیس جمهوری در کنگره و ادای توضیح شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG