لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

واکنش های اعضای ارشد کنگره به فرمان ترامپ در حمله موشکی آمریکا به سوریه


تنها ساعتی بعد از حمله موشکی آمریکا به سوریه، اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا به این حمله واکنش نشان دادند. اغلب جمهوریخواهان کنگره از اقدام ترامپ استقبال کردند اما دموکرات ها ضمنی خواستار نقش دادن به کنگره در تصمیمات این چنینی شدند.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد اقدام ترامپ «واکنش درست و بجا» بود. وی گفت حل بحران طولانی سوریه یک کار سخت است اما بشار اسد باید برای اقداماتش مسئول باشد.

وی ضمنی از ترامپ خواست که برای اقدام نظامی با کنگره همکاری کند. آقای رایان نوشت:‌من استقبال می کنم که دولت برای اقدامات بعدی کنگره را در جریان قرار دهد.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، ضمن محکوم کردن دولت اسد در استفاده از سلاح های شیمیایی گفت بحران سوریه «با یک شب حملات هوایی حل نخواهد شد.» خانم پلوسی تأکید کرد که کشتارها در سوریه تنها بواسطه یک «راه حل سیاسی جامع» متوقف خواهند شد.

جان مک کین سناتور کهنه کار جمهوریخواه و لیندزی گراهام سناتور کارولینای جنوبی در بیانیه مشترکی از اقدام ترامپ استقبال کردند.

در این بیانیه آمده: ما باید سرانجام از تاریخ درس بگیریم مطمئن شویم که موفقیت تاکتیکی منجر به پیشرفت های استراتژیک است. این بدان معنی است که با یک استراتژی جامع و تازه در کنار همکاری با متحدان و شرکای مان، کشمکش های سوریه پایان می گیرد.

مک ثورنبری، رئیس جمهوریخواه کمیته امور تسلیحاتی مجلس نمایندگان، حین حمایت از اقدام نظامی پرزیدنت ترامپ در سوریه گفت «امیدوارم این اقدام از کشتارهای دولت اسد در آینده جلوگیری کند.»

سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز موضع خود را چنین بیان کرد: "این مهم است که اسد می داند دیگر نمی تواند از مصونیت از مجازات برای جنایات وحشتناک خود را در برابر شهروندان لذت ببرد. گام های مناسبی برداشته شد. »

وی افزود: همانطور که به پیش می رویم،‌ مهم است که دولت، کنگره را در جریان قرار دهد و به روشنی استراتژی کامل خود را برای مردم آمریکا اطلاع دهد.

بن کاردن ارشد‌ترین دمکرات در کمیته روابط خارجی سنا نیز در بیانیه ای از دولت برای اقدام بدون اجازه کنگره اعتراض کرد و نوشت:‌ تاکید می کنم برای هرگونه اقدام نظامی در سوریه توسط دولت ترامپ نیاز به مشورت با کنگره دارد. این وظیفه رئیس جمهوری است که قوه قانونگذاری و مردم آمریکا را چه درباره این عملیات و چه درباره هر عملیاتی در جریان سیاست خود در سوریه قرار بدهد.

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در بیانیه ای اعلام کرد: بارها توسط آمریکا و سازمان ملل متحد به اسد هشدار داده شده بود که هدف قرار دادن عمدی زنان، کودکان و مردان بی گناه غیر قابل تحمل است. اکنون اسد بخاطر یک حمله شیمیایی شنیع دیگر گرفتار شده است و دولت پاسخ شمرده ای به او داده است.

سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا نیز در بیانیه ای با استقبال از پاسخ به اسد یادآور شد:‌ اینکه اسد برای جنایت شنیع باید هزینه پردازد اقدام درستی است.

با این حال این عضو ارشد دموکرات کنگره خطاب به دولت گفت: لازم است که دولت قبل از هر اقدامی استراتژی و مشورت با کنگره را اجرا کند.

تام کاتن، سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس، نیز حین ستایش از اقدام سریع پرزیدنت ترامپ علیه رژیم «یاغی» بشار اسد گفت هر کشوری که از توافق های کنترل تسلیحات با آمریکا تخطی کند یا به توسعه غیرقانونی سلاح های شیمیایی و یا هسته ای دست زند و یا از چنین کشورهایی حمایت کند باید «هشیار باشد.»

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا، حین ستایش از شجاعت و مهارت کسانی که در عملیات حمله موشکی آمریکا به سوریه دست داشتند، ابراز امیدواری کرد که این حمله قابلیت دولت اسد در کشتار غیرنظامیان را کاهش دهد. آقای روبیو افزود اکنون نیاز داریم به یک استراتژی جامع و واقعی تا تضمین کند دولت اسد دیگر تهدیدی برای مردم خود و امنیت آمریکا نباشد و روسیه نتواند در حمایت از این رژیم آزادی کامل داشته باشد.

دیک دربین، سناتور دموکرات از ایالت ایلینوی در مجلس سنا، گفت هر اقدام دیگری در واکنش به استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی باید تحت ملاحظه دقیق کنگره صورت گیرد. او افزود در هر تصمیمی که فراتر از حملات هوایی رود، مردم آمریکا نیز باید دخیل باشند.

سناتور بیل نلسون، دموکرات از ایالت فلوریدا، از حمله هوایی آمریکا به پایگاهی در سوریه که حمله شیمیایی را انجام داده حمایت و ابراز امیدواری کرد که رژیم اسد از این اقدام درس بگیرد.

سناتور تیم کین، دموکرات از ایالت ویرجینیا، با اشاره به اینکه بشار اسد به عنوان دیکتاتوری بی رحم باید به خاطر اقداماتش مسؤل شناخته شود، گفت «پرزیدنت ترامپ بدون اخذ رأی کنگره دست به اقدام نظامی علیه سوریه زده است.» سناتور کین حین تأکید بر اینکه بر اساس قانون اساسی آمریکا، اعلام جنگ تنها باید توسط کنگره صورت گیرد، افزود کنگره با پرزیدنت ترامپ همکاری خواهد کرد اما عدم جلب موافقت کنگره توسط ترامپ «غیرقانونی» است.

تولسی گاباد، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت هاوایی، حین ابراز تأسف نسبت به اقدام نظامی پرزیدنت ترامپ در سوریه، آنرا «عجولانه» خواند و گفت «ایجاد این تنش کوته بینانه است و منجر به کشته شدن غیرنظامیان و پناهجویان بیشتری خواهد شد.» خانم گاباد افزود چنین اقدامی همچنین می تواند منجر به درگیری مستقیم آمریکا و روسیه شود که یک «جنگ هسته ای» از پیامدهای آن خواهد بود.

با اینکه اغلب چهره های سرشناس کنگره ضمن حمایت از اقدام ترامپ، اشاره پررنگی به ضرورت اجازه ترامپ از کنگره برای حمله به سوریه نکرده اند،‌ راند پال سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی با اقدام رئیس جمهوری مخالفت کرده است. آقای پال حتی معتقد است رئیس جمهوری بخاطر مشورت نکردن با کنگره،‌ تخلف قانون اساسی کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG