لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

دادگاهی در سوئیس بلاتر ‌و پلاتینی را از اتهامات مالی تبرئه کرد


سپ بلاتر، رئیس پیشین فدراسیون جهانی فوتبال پس از خروج از دادگاه.
سپ بلاتر، رئیس پیشین فدراسیون جهانی فوتبال پس از خروج از دادگاه.

دادگاهی در سوئیس سپ بلاتر رئیس پیشین فدراسیون جهانی فوتبال، و میشل پلاتینی، اسطوره فوتبال فرانسه را از اتهامات مالی تبرئه کرد.

سپ بلاتر که ۱۷ سال ریاست «فیفا» را بر عهده داشت، توسط دادگاه جنایی فدرال در شهر بلینزونا در جنوب سوئیس از اتهام کلاهبرداری تبرئه شد.

این دادگاه روز جمعه همچنین اتهام دادستانی علیه میشل پلاتینی، کاپیتان و سرمربی پیشین تیم ملی فرانسه درباره کلاهبرداری را نیز نپذیرفت.

این دو که زمانی از قدرتمندترین چهره‌های فوتبال جهان بودند، پیش از برگزاری دادگاه اتهامات علیه خود را رد کرده بودند.

دادستان‌ها، سپ بلاتر و میشل پلاتینی را متهم کرده بودند که در هماهنگی با یکدیگر و به‌صورت غیرقانونی، برای پرداخت بیش از دو میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ به این ستاره فرانسوی زمینه‌چینی کردند.

میشل پلاتینی
میشل پلاتینی

این پرونده قضایی به این معنی بود که سپ بلاتر دوران ریاستش به‌عنوان رئیس فیفا را با رسوایی پایان داد، و امیدهای میشل پلاتینی برای جانشینی او، پس از افشای این ماجرا و محرومیت از فوتبال نقش برآب شد.

سپ بلاتر ۸۶ ساله زمانی که در سال ۱۹۹۸ از میشل پلاتینی خواست تا مشاور فنی او باشد، گفته بود که پرداخت این مبلغ در راستای «توافق مردانه» میان آنها صورت گرفته است.

او در دادگاه گفت که میشل پلاتینی ۶۷ ساله بین‌ سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ به‌عنوان مشاور با حقوق سالانه ۳۰۰ هزار فرانک سوئیس کار می‌کرد. این بیشترین حقوقی بود که فیفا که در آن دوران با مشکلات مالی زیادی مواجه بود، می‌توانست پرداخت کند.

به گفته سپ بلاتر، قرار بود مابقی دستمزد سالانه یک میلیونی میشل پلاتینی بعدا تسویه شود.

هرچند که انگیزه این پرداخت نامشخص بود ولی آنها در ملاقات سال ۲۰۱۰ خود درباره انتخابات ریاست فیفا در سال ۲۰۱۱ نیز گفت‌وگو کردند.

هنگامی که سپ بلاتر این پرداخت را تأیید کرد، برای انتخاب مجدد علیه محمد بن همام قطری مبارزه می‌کرد. میشل پلاتینی در آن زمان رییس اتحادیه فوتبال اروپا «یوفا» بود ‌که حمایت اعضای آن از سپ بلاتر نقش مهمی در پیروزی او علیه رقیب قطری خود داشت.

این پرداخت پس از تحقیقات گسترده‌ای که توسط ورارت دادگستری ایالات متحده در مورد رشوه، کلاهبرداری، و پولشویی در فیفا در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، افشا شد و استعفای سپ بلاتر را به دنبال داشت.

این دو مقام پیشین فیفا به دلیل چنین پرداختی، در سال ۲۰۱۵ به مدت هشت سال از حضور در فوتبال محروم شدند، البته محرومیت آنها بعدا کاهش یافت.

میشل پلاتینی که پس از این جنجال، ریاست اتحادیه فوتبال اروپا را نیز از دست داد، بارها گفته است که این اتهام نادرست، تلاشی برای نرسیدن او به ریاست فیفا در سال ۲۰۱۵ بود.

جیانی اینفانتینو، دبیر کل پیشین یوفا در دوران ریاست میشل پلاتینی، در انتخابات مذکور پیروز شد و هنوز ریاست این سازمان را برعهده دارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG