لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۸

دادگاه عالی آمریکا به نفع یک مربی که در زمین بازی نیایش می‌کرد رای داد


دیوان عالی آمریکا به نفع جوزف کندی رای داد.
دیوان عالی آمریکا به نفع جوزف کندی رای داد.

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه حقوق مربوط به امور مذهبی کارمندان دولتی را گسترش داد و به نفع یک مربی مسیحی سابق فوتبال آمریکایی دبیرستانی دولتی در ایالت واشنگتن رای داد.

این مربی که جوزف کندی نام دارد به دلیل اینکه بعد از مسابقات با بازیکنان در زمین بازی دعا و نیایش می‌کرد، از کار برکنار شده بود و پس از آن به دادگاه شکایت کرد.

جوزف کندی تا سال ۲۰۱۵ به عنوان دستیار مربی فوتبال پاره وقت در شهر برمرتون خدمت می‌کرد.

به نوشته رویترز، قضات محافظه کار دادگاه عالی آمریکا در اکثریت بودند و به نفع جوزف کندی رای دادند. اعضای لیبرال نیز مخالف این رای بودند. دیوان عالی کشور ۹ قاضی دارد. شش قاضی به نفع کندی و ۳ نفر نیز به نفع مدرسه رای دادند.

متن حکم دادگاه که قاضی نیل گرساچ تهیه کرده است، می‌گوید نگرانی‌های مدرسه محلی ایالت واشنگتن از بابت اینکه در یک مدرسه دولتی، نیایش جوزف کندی، و سخنرانی‌های او که مبتنی بر دین مسیحیت است امکان دارد به عنوان تحمیل بر دانش‌آموزان تلقی شود و یا اینکه اینطور قلمداد شود که دولت دارد یک مذهب خاص را تایید می‌کند، مردود است. متن رای دادگاه عالی آمریکا آن نگرانی‌های مطرح شده از سوی مدرسه را در تضاد با متمم اول قانون اساسی آمریکا برشمرده است.

دادگاه عالی آمریکا اعلام کرده است که اقدامات مربی سابق فوتبال مدرسه، توسط حقوقی که او تحت متمم اول قانون اساسی دارد، و از آزادی بیان و بیانات مذهبی حفاظت می‌کند، محافظت می‌شود.

نیل گرساچ که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از قضات دادگاه عالی آمریکا شد، نوشته است: «احترام به بیانات مذهبی برای زندگی در یک جمهوری آزاد و گوناگون ضروری است - چه این عبارات در یک مکان مقدس یا در یک میدان بیان شود، و چه از طریق کلام یا یک سر خمیده آشکار شوند.»

دیوان عالی آمریکا با قدرت اکثریت اعضای محافظه کار خود، در سال‌های اخیر حقوق مذهبی فردی و شرکت‌ها را گسترش داده است و در عین حال جدایی بین کلیسا و دولت را کمتر کرده است.

قضات حکم دادگاه بدوی، به نفع مدرسه محلی ایالت واشنگتن رای داده بودند. دادگاه عالی آمریکا، بالاترین نهاد قضایی این کشور به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG