لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

قضاوت زنان در جام جهانی فوتبال مردان؛ یاماشیتا: جذابیت فوتبال را نشان خواهم داد


یوشیمی یاماشیتا
یوشیمی یاماشیتا

یوشیمی یاماشیتا، داور ژاپنی با پله یا هر فرد دیگری که دهه‌ها پیش برای نخستین بار فوتبال را «بازی زیبایی» توصیف کرد، موافق است.

یاماشیتا یکی از سه زنی است که توسط فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» برای قضاوت در جام جهانی فوتبال مردان در قطر در ماه نوامبر انتخاب شده است. این نخستین بار است که زنان، مهمترین رویداد این رشته ورزشی در رده مردان را قضاوت می‌کنند.

این داور ژاپنی به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید که «یکی از اهداف بزرگ به‌عنوان یک داور، نشان دادن جذابیت فوتبال است. من تمام تلاش خود را برای تحقق این موضوع انجام می‌دهم و در لحظه، تصمیمات مناسب را خواهم گرفت.»

او در ادامه می‌افزاید «اگر لازم باشد، با بازیکنان صحبت خواهم کرد، و اگر نیاز به نشان دادن کارت باشد، حتما این کار را انجام می‌دهم. به جای کنترل، به این فکر می‌کنم که برای رسیدن به هدف بزرگ که جذابیت فوتبال است، چه کار کنم.»

یوشیمی یاماشیتا
یوشیمی یاماشیتا

استفانی فراپارت از فرانسه، و سالیان موکانسانگا از رواندا دو داور زن دیگر هستند که برای قضاوت در جام جهانی قطر برگزیده شدند.

فیفا همچنین سه کمک داور زن از برزیل، مکزیک، و آمریکا را در میان ۶۹ کمک داوری که به قطر می‌روند، انتخاب کرده است.

هر چند که به احتمال زیاد یوشیمی یاماشیتا، استفانی فراپارت، و سالیان موکانسانگا در جام جهانی پیش رو مسابقاتی را قضاوت خواهند کرد ولی این موضوع قطعی نیست. آنها ممکن است داور چهارم بازی باشند ولی بدون شک کمک داور نخواهند بود.

ماسیمو بوساکا، مدیر داوری فیفا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ماه‌های آینده عملکرد تمامی داوران برگزیده را از جنبه‌های فنی، جسمانی، و پزشکی به دقت زیر نظر خواهد داشت.

گزینش یوشیمی یاماشیتا ژاپنی برای فضا‌ت در یگ رویداد مهم جهانی، عدم وجود برابری‌های جنسیتی و موقعیت‌های یکسان برای زنان در این کشور را برجسته می‌کند.

یوشیمی یاماشیتا
یوشیمی یاماشیتا

تنها ۱۴.۳ درصد از کرسی‌های مجلس ملی ژاپن در اختیار زنان است و این کشور در پژوهشی که اخیرا از سوی سرویس تحقیقات کنگره ایالات متحده در این زمینه انجام شد، از میان ۱۹۰ کشور در رتبه ۱۵۲ قرار دارد.

ژاپن در زمینه شکاف دستمزد‌های جنسیتی، در میان ۱۵۶ کشور در رتبه ۱۲۰ قرار گرفته است.

یوشیمی یاماشیتا به آسوشیتدپرس می‌گوید که «بسیار خوشحال خواهیم شد اگر زنان بتوانند از این طریق نقش فعالی در ورزش ایفا کنند، و ورزش به ویژه فوتبال بتواند باعث مشارکت بیشتر زنان در جامعه باشد.»

در سال‌های اخیر فوتبال ژاپن در رده زنان پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است و تیم ملی فوتبال این کشور در سال ۲۰۱۱ قهرمان جام جهانی فوتبال شد، و در سال ۲۰۱۵ مدال نقره گرفت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG