لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

جو بایدن ۱۷ مدال آزادی اهدا کرد


جوبایدن روز پنجشنبه به ۱۷ نفر از جمله دوست قدیمی و فقیدش، سناتور جان مک کین و ورزشکاران سیمون بایلز و مگان راپینو «مدال آزادی» اهدا کرد.

مدال آزادی، عالی‌ترین نشان غیرنظامی ایالات متحده است که با هدف قدردانی از شهروندانی که با خدمات ارزنده خود به رفاه، ارزش‌ها، امنیت ایالات متحده، صلح جهانی، یا سایر فعالیت‌های مهم اجتماعی، عمومی یا خصوصی کمک کردند، اهدا می‌شود.

تا پیش از امسال، مدال آزادی در ۵۹ سال گذشته تنها به ۶۴۷ نفر اهدا شده است. این سنت سالانه از دوران ریاست جمهوری جان اف کندی در سال ۱۹۶۳ اجرا می‌شود.

بایدن پس از اعطای مدال به برندگان در کاخ سفید گفت:«این آمریکاست»

بایدن در جریان این مراسم ۱۷ مدال آزادی ریاست جمهوری را به آمریکایی‌ها از همه اقشار از جمله به دوست فقید خود، سناتور فقید آریزونا، جان مک‌کین اهدا کرد. همسر او، سیندی مک کین، مدال را پس از مرگ او از طرف این سناتور فقید پذیرفت.

جو بایدن در سخنرانی‌اش درمورد سناتور مک کین گفت:«ما در بسیاری از مسائل بیشتر از اختلافمان توافق کردیم و من هرگز از تحسین جان دست برنمی‌دارم » .

سایر دریافت کنندگان مدال شامل قانون گذار سابق گبی گیفورد و سناتور سابق ایالات متحده آلن سیمپسون بودند.

همچنین سیمون بایلز، ژیمناست برنده مدال طلای المپیک، هم به عنوان جوان‌ترین دریافت‌کننده این مدال تاریخ‌ساز شد و راپینو، بازیکن فوتبال، هم به عنوان اولین فوتبالیست موفق به دریافت این مدال شد.

خضر خان، پدر دارنده «ستاره طلایی» که پسرش در عراق درگذشت، و فرد گری، وکیل مدافع رزا پارکس، از دیگر دریافت‌کنندگان این مدال بودند.

استیو جابز، بنیانگذار اپل، و ریچارد ترومکا نیز پس از مرگ این مدال را دریافت کردند.

XS
SM
MD
LG