لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

برای نخستین بار،‌ یک بازیکن تیم فوتبال ‌زنان آمریکا مدال آزادی ریاست جمهوری دریافت می‌کند


مگان راپینو
مگان راپینو

مگان راپینو، مهاجم تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، مدال آزادی ریاست جمهوری ایالات متحده را دریافت می‌کند.

به گفته فدراسیون فوتبال آمریکا، این مدال هفتم ژوئیه در مراسم ویژه‌ای در کاخ سفید توسط جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده به مگان راپینو اهدا می‌شود.

مدال آزادی، عالی‌ترین نشان غیرنظامی کشور است که با هدف قدردانی از شهروندانی که با خدمات ارزنده خود به رفاه، ارزش‌ها، امنیت ایالات متحده، صلح جهانی، یا سایر فعالیت‌های مهم اجتماعی، عمومی یا خصوصی کمک کردند، اهدا می‌شود.

مگان راپینو، نخستین بازیکن فوتبال در آمریکا است که این مدال را دریافت می‌کند، و یکی از تنها شش ورزشکار یا مربی زن است که صاحب این افتخار می‌شود.

مگان راپینو
مگان راپینو

سیمون بایلز، بیلی جین، بیب دیدریکسون زهاریاس، پت سامیت، و آنیکا سورنتسام پنج زن دیگر هستند که مدال آزادی ریاست جمهوری ایالات متحده را دریافت کرده‌اند.

تا پیش از امسال، مدال آزادی در ۵۹ سال گذشته تنها به ۶۴۷ نفر اهدا شده است. این سنت سالانه از دوران ریاست جمهوری جان اف کندی در سال ۱۹۶۳ اجرا می‌شود.

علاوه بر مگان راپینو، در مراسم هفتم ژوئیه در کاخ سفید این مدال به ۱۶ نفر دیگر که صاحب دستاوردهای درخشان در زمینه‌های گوناگون هستند، اهدا می‌شود.

مگان راپینو ۳۶ ساله از شناخته‌شده‌ترین فوتبالیست‌های زن آمریکایی است که همراه با تیم ملی فوتبال این کشور قهرمان جام جهانی و بازی‌های المپیک شده است.

مگان راپینو
مگان راپینو

او در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که همجنسگرا است و فعالیت‌های زیادی را در رابطه با حفظ حقوق دگرباشان جنسی و جنسیتی انجام می‌دهد.

مگان راپینو نقش بسیار مهمی در شکایت چند ساله ملی‌پوشان زن آمریکایی علیه فدراسیون فوتبال این کشور داشت که در نهایت به توافقی تاریخی برای پرداخت حقوق و مزایای برابر با ملی‌پوشان مرد آمریکایی منجر شد.

XS
SM
MD
LG