لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

لحظه‌شماری برای پایان جنگ در پناهگاه نوزادان متولد‌شده از «رحم‌های اجاره‌ای» در کی‌یف


پرستاران اوکراینی در پناهگاهی زیرزمینی در کی‌یف، از نوزادان متولد شده از رحم‌های اجاره‌ای مراقبت می‌کنند - ۱۹ مارس ۲۰۲۲
پرستاران اوکراینی در پناهگاهی زیرزمینی در کی‌یف، از نوزادان متولد شده از رحم‌های اجاره‌ای مراقبت می‌کنند - ۱۹ مارس ۲۰۲۲

بیست نوزاد متولد شده از رحم‌های اجاره‌ای در پایتخت اوکراین، در زیرزمینی که به جان‌پناه موقت از بمباران تبدیل شده، منتظر والدین خارجی خود هستند تا بیایند، آن‌ها را تحویل بگیرند و به خانه‌هایشان ببرند.

با اینکه از این نوزادان به خوبی مراقبت می‌شود، اما حتی در این پناهگاه زیرزمینی هر از چندگاهی صدای انفجار و بمباران، به وضوح شنیده می‌شود.

برخی از این نوزادان تنها چند روز دارند.

بسیاری از پرستاران این مرکز رحم اجاره‌ای نیز در این پناهگاه گیر افتاده‌اند چرا که رفت و آمد بین پناهگاه و خانه‌های کارکنان این مرکز، بسیار خطرناک شده است.
نیروهای اوکراینی برای جلوگیری از محاصره شهر کی‌یف توسط نیروهای روسی، سرسختانه در حال مبارزه در اطراف پایتخت هستند.

یکی از پرستاران با نوزادی بازی می‌کند
یکی از پرستاران با نوزادی بازی می‌کند

لیودمیلیا یاشچنکو، یکی از پرستاران این مرکز می‌گوید: «اکنون ما در اینجا می‌مانیم تا جان خود و نوزادان را حفظ کنیم. ما اینجا از بمباران و از این مصیبت وحشتناک، پناه گرفته‌ایم.»

این پرستار ۵۱ساله می‌گوید که تنها برای مدت کوتاهی در طول روز از پناهگاه بیرون می‌آیند تا هوای تازه بخورند، اما جرات نمی‌کنند که برای مدتی طولانی بیرون بمانند.

این پرستار می‌گوید که علاوه بر این نوزادان، نگران جان فرزندان خود نیز هست. هر دو پسرش که ۲۲ و ۳۰ ساله هستند، برای دفاع از کشورشان، به جنگ با نیروهای نظامی روسیه رفته‌اند.

این پرستار می‌گوید که پرستاران و کارکنان این مرکز خسته‌اند، شبانه روز مشغول به کاربوده‌اند و در این مدت تقریباً اصلاً نخوابیده‌اند.

صنعت رحم اجاره‌ای، در اوکراین پر رونق است. اوکراین از معدود کشورهایی است که این خدمات را به اتباع خارجی ارائه می‌دهد. والدین این نوزادان در اروپا، آمریکای لاتین، و چین زندگی می‌کنند.

این پرستار اما از ذکر این که چند نفر از والدین برای تحویل فرزندانشان آمده‌اند، چند نوزاد هنوز منتظر هستند، و یا چند مادر با رحم اجاره‌ای در شُرف فارغ‌شدن هستند، خودداری کرد.

در حالی که در این مرکز همچنان مقدار معتنابهی غذا و لوازم مورد نیاز برای مراقبت از این نوزادان وجود دارد، پرستاران امیدوارند تا هرچه زودتر این جنگ به پایان برسد و والدین این نوزادان برای بردن آنها بیایند.

منبع: آسوشیتدپرس

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG