لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

حمله روسیه به اوکراین؛ زایشگاه و بیمارستان کودکان در «ماریوپل» هدف قرار گرفت


یک زن باردار مجروح که از زیر آوار بیرون آورده شده است - ۹ مارس ۲۰۲۲
یک زن باردار مجروح که از زیر آوار بیرون آورده شده است - ۹ مارس ۲۰۲۲

بیمارستان و بخش زایمان در شهر بندری «ماریوپل» که در محاصره روسیه قرار دارد، در حمله هوایی روز چهارشنبه هدف قرار گرفت و کودکان و سایر افراد را زیر آوار گرفتار کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، این حمله را «وحشیگری» خواند.

این حمله در بحبوحه تخلیه دسته‌جمعی غیرنظامیان از چندین شهر محاصره شده، از جمله ماریوپل، رخ داد. این شهرها روزها بدون آب و برق و غذا مانده بودند و به دلیل پر بودن سردخانه‌ها اجساد مردگان به صورت دسته جمعی دفن می‌شدند.

زایشگاه و بیمارستان کودکان در ماریوپل پس از حمله هوایی روسیه - ۹ مارس ۲۰۲۲
زایشگاه و بیمارستان کودکان در ماریوپل پس از حمله هوایی روسیه - ۹ مارس ۲۰۲۲

پس از گذشت دو هفته از تهاجم روسیه به اوکراین، تامین مواد غذایی برای مردم جنگ‌زده و ناامید اوکراین به یک نگرانی جدی تبدیل شده است. دولت اوکراین در تلاش برای جلوگیری از کمبود غذا و گرسنگی در داخل کشور، صادرات گندم را که از مواد غذایی ضروری در زنجیره‌های عرضه جهانی کالا است، ممنوع کرد.

از سویی دیگر، ایمنی در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در اوکراین که تحت کنترل روسیه قرار دارد، پس از قطع شدن منبع برق ‌تاسیسات نگرانی دیگری را برای مقامات به دنبال آورده است.

پس از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین حدود دو میلیون نفر از کشور فرار کرده‌اند که تقریباً نیمی از آنها کودک هستند. نیروهای روسیه بخش‌های باریکی از جنوب این کشور را تصرف کرده‌اند، اما در مناطق دیگر با مقاومت شدید نیروهای اوکراین روبرو شدند.

در شهرهایی که برق‌شان قطع شده و با کمبود غذا و دارو مواجه هستند، زندگی به طور فزاینده‌ای یاس‌آور شده است. شهر بندری «ماریوپول» در جنوب شرقی اوکراین به خصوص آسیب زیادی دیده و فاقد آب آشامیدنی، سیستم گرما، خدمات تلفنی، و مجرای فاضلاب برای دفع بهداشتی پساب است.

تخلیه ایمن غیر نظامیان در تعدادی از مناطق از جمله شهر مرزی «سومی» در شمال شرقی اوکراین به ۵ هزار نفر رسید. به گفته مقامات اوکراینی، حدود بیست اتوبوس حامل کمک به شهر، قرار است با ظرفیتی پر از شهروندان فراری، بازگردند.

رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه اعلام کرد که تلاش‌هایی برای تخلیه حدود ۱۸ هزار نفر از شهرهای جنگ‌زده حومه کی‌یف، از جمله خود کی‌یف، انجام شده است. او که به زبان روسی صحبت می‌کرد، از سربازان روسی خواست که خود را نجات دهند، و گفت «فقط برگردید خانه.»

در کی‌یف، صبح روز چهارشنبه صدای آژیر‌های حمله هوایی شنیده می‌شد و خانواده‌هایی که فرزندان خردسال داشتند به ایستگاه‌‌های مترو پناه برده بودند.

همچنین به دنبال حمله روسیه به نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل و آسیب دیدن خطوط انتقال برق آن تاسیسات، برق سراسر این نیروگاه قطع شده و ژنراتور‌های تولید‌کننده برق آن نیز تنها برای ۴۸ ساعت سوخت دیزل دارند.

آژانس اطلاعاتی دولتی اوکراین می‌گوید قطعی برق می‌تواند سیستم‌های خنک کننده مواد هسته‌ای را در معرض خطر قرار دهد.

به گفته تنظیم‌کننده هسته‌ای اوکراین، سیستم‌های نظارتی و انتقال داده‌ها از راه دور در چرنوبیل از کار افتاده‌اند.

هرچند، دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد در شهر وین، اتریش می‌گوید که هیچ‌گونه خطر جدی‌ را که ایمنی چرنوبیل را تهدید کند، ندیده است؛ چرا که ممکن است خنک‌سازی مواد هسته‌ای بدون استفاده از برق و از سوخت هسته‌ای در این نیروگاه امکان‌ پذیر باشد.

XS
SM
MD
LG