لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

سه فضانورد روس با لباس‌هایی به رنگ‌ پرچم اوکراین وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند


اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف، و سرگئی کورساکوف، فضانوردان روس شرکت روسکوسموس در روز ورود به ایستگاه فضایی بین‌المللی
اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف، و سرگئی کورساکوف، فضانوردان روس شرکت روسکوسموس در روز ورود به ایستگاه فضایی بین‌المللی

سه فضانورد روس در لباس‌های پرواز زرد‌ رنگ با رگه‌هایی از رنگ آبی، که به نظر می‌رسید با پرچم اوکراین همخوانی داشته باشد، وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند. آنها اولین فضانوردانی هستند که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، به ایستگاه فضایی رفته‌اند.

اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف، و سرگئی کورساکوف، فضانوردان شرکت روسکوسموس که یک سازمان فضایی فدرال روسیه است، روز جمعه ۲۷ اسفند با موفقیت با فضاپیمای «سایوز ام‌اس-۲۱» از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شدند. آنها سه ساعت بعد به ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین رسیدند و به چهار فضانورد آمریکایی، یک فضانورد آلمانی و دو فضانورد روس که از قبل آنجا بودند، پیوستند.

ویدیویی از آقای آرتمیف که هنگام لنگر انداختن فضاپیما به ایستگاه فضایی گرفته شده، او را در لباس پرواز آبی نشان می‌دهد. معلوم نیست که آیا فضانوردان با عوض کردن لباس‌هایشان به رنگ زرد، پیامی داشته‌اند یا نه.

هنگامی که فضانوردان موفق به تماس با خانواده‌های خود در زمین شدند، از آقای آرتمیف در مورد رنگ یونیوفرم‌هایشان پرسیده شد. او پاسخ داد که هر خدمه رنگ لباس خود را انتخاب می‌کند.

آقای آرتمیف گفت: «نوبت ما شد که رنگی را انتخاب کنیم. پارچه زرد زیاد داشتیم که ناچار بودیم از آن استفاده کنیم. بنابر این مجبور شدیم لباس زرد بپوشیم.»

از زمان آغاز حملات روسیه به اوکراین، بسیاری از مردم از پرچم اوکراین یا رنگ‌های آن - زرد و آبی - برای نشان دادن همبستگی با این کشور استفاده کرده‌اند.

از سوی دیگر، مارک ونده هی، فضانورد آمریکایی ناسا - که روز سه‌شنبه گذشته رکورد ۳۴۰ روزه پرواز فضایی ایالات متحده را شکست - قرار است ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) ایستگاه فضایی را با دو فضانورد روس، ترک کند.

مارک ونده هی، فضانورد ناسا از پنجره ایستگاه فضایی بین‌المللی به بیرون نگاه می‌کند - ۴ فوریه ۲۰۲۲
مارک ونده هی، فضانورد ناسا از پنجره ایستگاه فضایی بین‌المللی به بیرون نگاه می‌کند - ۴ فوریه ۲۰۲۲

ظاهراً تنش‌های ایجاد شده بین آمریکا و روسیه در بازگشت فضانورد آمریکایی با کپسول سایوز به پایگاه فضایی بایکونور، که مدیریت آن را آژانس فضایی روسیه بر عهده دارد، اختلالی ایجاد نمی‌کند.

در ماه آوریل قرار است، سه فضانورد ناسا و یک فضانورد ایتالیایی به ایستگاه فضایی پرواز کنند.

منبع: آسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG