لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۲

گزارش سالانه «سعادت جهانی»؛ فنلاند در صدر جدول، ایران در رتبه ۱۱۰


مردم از یک روز آفتابی در زمستان لذت می‌برند. هلسینکی، فنلاند - آرشیو
مردم از یک روز آفتابی در زمستان لذت می‌برند. هلسینکی، فنلاند - آرشیو

سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش سالانه خود در مورد میزان رضایتمندی، رفاه و شادی مردم کشورهای مختلف، فنلاندی‌ها را برای پنجمین بار متوالی، سعادتمندترین شهروندان جهان اعلام کرده است. ایران اما از این نظر در رتبه ۱۱۰ جدول قرار دارد.

در گزارش امسال «سعادت جهانی» سازمان ملل متحد از بررسی وضعیت سعادتمندی در ۱۴۶ کشور جهان که پیش از تهاجم روسیه به اوکراین انجام گرفته، فنلاند برای پنجمین بار در جایگاه نخست و افغانستان در آخرین رتبه قرار گرفته و در پی آن مردم لبنان خود را مغموم‌ترین و ناشادترین افراد روی زمین می‌دانند.

گزارش «سعادت جهانی» کشورهای اروپای شمالی را در مجموع سعادتمندترین شهروندان جهان ارزیابی کرده و بعد از فنلاندی ها، دانمارکی ها، و در رتبه‌های بعدی به ترتیب ایسلندی‌ها، و نیز شهروندان سوئیس و هلند را در زمره سعادتمندترین مردم جهان دانسته است.

در بین ۱۴۶ کشوری که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، افغانستان آسیب دیده از جنگ که سال گذشته در انتهای جدول قرار داشت، از زمان به قدرت رسیدن طالبان از مرداد ۱۴۰۰ شاهد عمیق‌تر شدن بحران انسانی بوده و همچنان در قعر جدول باقی مانده است. لبنان هم با توجه به بحران اقتصادی موجود، رتبه دوم را به لحاظ ناشادترین کشور دنیا به خود اختصاص داده است.

گزارش سعادت جهانی بر اساس ارزیابی شهروندان هر کشور از میزان خوشبختی و رضایت از زندگی خود در سه سال آخر منتهی به این نظرسنجی و نیز با جمع‌بندی از داده‌های اقتصادی و اجتماعی آن کشورها تهیه می‌شود و امتیاز سعادت را در مقیاس صفر تا ۱۰ و بر اساس میانگین داده‌های سه سال ارائه می‌دهد.

در گزارش امسال سعادت جهانی، ایران در رتبه ۱۱۰ قرار دارد و ایالات متحده در سال‌های اخیر با سه پله صعود به رتبه شانزدهم و یک پله بالاتر از بریتانیا رسیده و فرانسه نیز به رتبه بیستم صعود کرده که بالاترین رتبه این کشور تا کنون به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG