لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۱

وزیر خارجه آلمان:  در مساله جنگ و صلح نباید بی‌طرف بمانیم


آنالنا بربوک، وزیر خارجه دولت فدرال آلمان - آرشیو
آنالنا بربوک، وزیر خارجه دولت فدرال آلمان - آرشیو

وزیر خارجه آلمان با اشاره به حمله روسیه به اوکراین و پیامدهای جهانی آن، خواستار به‌روز شدن استراتژی امنیت ملی کشورش شد و ضمن تأکید بر ترویج دیپلماسی گفت آلمان باید نقش رهبری قوی‌تری در اتحادیه اروپا و ناتو داشته باشد.

آنالنا بربوک روز جمعه با اشاره به تحولات هفته‌های اخیر و با توجه به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین گفت: وقتی مسأله جنگ و صلح باشد، آلمان نمی‌تواند بی‌طرف بماند.

خانم بربوک گفت وقتی ما می‌گوییم قوی‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا هستیم و در کنار آمریکایی‌ها یکی از قوی‌ترین کشور‌های اقتصادی در چارچوب ناتو هستیم، این بدان معناست که ما مسئولیت ویژه‌ای را بر عهده می‌گیریم و این امر در مورد امنیت همسایگان اروپای شرقی نیز صدق می‌کند؛ مخصوصاً کشور‌هایی که در حال حاضر ارتباط مستقیم با جنگ در اوکراین دارند.

وی با اشاره به لزوم ترویج دیپلماسی، تجارت و همکاری، عنوان کرد که این نباید باعث وابستگی‌های اقتصادی، به ویژه با کشور‌های استبدادی شود.

وزیر خارجه آلمان به وضعیت نامشخص آلمان در خصوص روابط اقتصادی با روسیه اشاره کرد و گفت شرایط موجود نشان می‌دهد مسائل مرتبط با انرژی و آب و هوا فقط یک موضوع زیست محیطی نیست، بلکه یک مسأله امنیتی است؛ یعنی که ما منافع اقتصادی را بالاتر از هر چیز دیگری قرار نمی‌دهیم.

بربوک در سخنرانی امروزش همچنین گفت که «ما همیشه می‌خواستیم با روسیه در اروپا در امنیت زندگی کنیم، و اکنون متاسفانه باید دوباره امنیت خود را در برابر روسیه تضمین کنیم، زیرا دولت روسیه نه تنها به اوکراین، بلکه به نظم صلح ما در اروپا نیز حمله می‌کند.»

وزیر خارجه آلمان گفت اقدامات ما در اتحاد «با همسایگان و دوستانمان در چارچوب اتحادیه اروپا و در چارچوب ناتو» خواهد بود.

XS
SM
MD
LG