لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۶

ادامه جنگ در اوکراین؛ ناکامی مسکو در دستیابی به اهداف نظامی و تشدید بحران انسانی


در ۲۴مین روز از تهاجم روسیه به اوکراین، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین ضمن درخواست از ولادیمیر پوتین برای ملاقات دوجانبه به منظور جلوگیری از خونریزی بیشتر، هشدار داد هزینه تداوم این تهاجم نسل‌های آینده روسیه را نیز متضرر خواهد کرد.

وی همچنین از سوییس خواست تلاش بیشتری برای مقابله با الیگارش‌های روس انجام دهد که به گفته وی با استفاده از پول خود، از تهاجم روسیه به اوکراین پشتیبانی می‌کنند.

در تحولی دیگر، روسیه اعلام کرد برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ از موشک‌های مافوق صوت خود استفاده کرده و یک انبار زیرزمینی عظیم موشک‌ها و مهمات هواپیما در منطقه ایوانو-فرانکیوسک در غرب اوکراین را نابود کرده است.

مقامات اوکراینی روز شنبه عنوان کردند تحول چشمگیری طی شبانه‌روز گذشته در خطوط مقدم جنگ رخ نداده و شهرهای ماریوپل، میکولایف، و خرسون در جنوب و ایزیوم در شرق همچنان صحنه درگیری‌های شدید هستند. همزمان تلاش‌ها برای ایجاد کریدورهای انسانی در شهرهای تحت محاصره همچنان ادامه دارد.

اما روز شنبه شمار آوارگان اوکراینی پناهنده در کشورهای همسایه از سه میلیون و ٣٠٠ هزار نفر گذشت و تعداد آورگان در داخل این کشور نیز به بیش از دو میلیون نفر رسید.

اداره اطلاعات بریتانیا روز شنبه هشدار داد ناکامی روسیه در دستیابی به اهدافش این کشور را به سوی انجام جنگی فرسایشی سوق می‌دهد که موجب تشدید بحران انسانی کنونی خواهد شد.

در خبری دیگر، وزیر خارجه عربستان روز شنبه با یک فرستاده ویژه رئیس جمهوری اوکراین در ریاض دیدار کرد. دو طرف در این دیدار درباره حمایت ریاض از کاهش تنش‌ها، حمایت از غیرنظامیان و یافتن راه‌حلی سیاسی برای پایان دادن به این بحران تبادل‌نظر کردند.

XS
SM
MD
LG