لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

کسری بودجه ۴۸ هزار میلیارد تومانی تأمین اجتماعی؛ وزیر کار: وحشتناک است


سازمان تامین اجتماعی
سازمان تامین اجتماعی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد سازمان تأمین اجتماعی سال گذشته ۴۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته که به گفته او «عدد وحشتناکی است.» این در حالی است که دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران پیش‌بینی کرده است در سال جاری رقم کسری بودجه چندین برابر شود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حجت عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز پنج‌شنبه ۲۵ فروردین در جمع خبرنگاران با اشاره به «کسری بودجه شدید» سازمان تأمین اجتماعی، متوسط ماهانه کسری این سازمان طی سال گذشته را ۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

او این کسری بودجه برای یک سازمان را «بسیار بزرگ» توصیف کرد و گفت: «برخی وزارت‌خانه‌ها کل بودجه سالیانه‌شان ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان است که می‌شود نیمی از حقوقی که تأمین اجتماعی در یک ماه پرداخت می‌کند.

عبدالملکی همچنین ادعا کرد که در سال گذشته پرداخت «هیچ حقوقی» با تعویق مواجه نشد.

طی سال گذشته بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی خود در شهرهای گوناگون ایران تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

همچنین هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، ۲۳ دی ماه، با تأکید بر تعویق هفت‌ماهه در پرداخت‌های تأمین اجتماعی به مراکز درمانی، از کسری منابع این سازمان برای پرداخت حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۱ خبر داده و از کمیسیون تلفیق مجلس خواسته بود به این موضوع به طور ویژه توجه کند.

او پیش‌بینی کرده است که سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ برای تأمین منابع خود ماهانه با ۱۱ هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌رو شود.

XS
SM
MD
LG