لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

تداوم اعتراضات صنفی در ایران؛ بازنشستگان خوزستان خواستار اجرای کامل همسان‌سازی حقوق شدند


اعتراض بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در خوزستان
اعتراض بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در خوزستان

برگزاری تجمع‌های کارگران و بازنشستگان در اعتراض به وضعیت معیشتی و بی‌توجهی به حقوق صنفی در استان‌های خوزستان، گیلان، اصفهان و تهران طی روزهای یک‌شنبه و دوشنبه نیز ادامه یافت.

گروهی از کارگران بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی اهواز روز دوشنبه ۱۳ دی در مقابل سازمان تأمین اجتماعی این سازمان در میدان کارگر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس شعارهایی که معترضان در این تجمع سر دادند، اعتراض آنها نسبت به وضعیت بد معیشتی، اجرای ناقص طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، نبود درمان رایگان، و وعده‌های تحقق نیافته مسئولان است.

«درمان رایگان حق مسلم ماست»، «نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «این همه وعده می‌دید حق و حقوق نمی‌دید»، «اجرای همسان‌سازی، بدون حقه‌بازی» و «همسان‌سازی کجا بود؟ دروغ بود و ریا بود!»، از جمله شعارهای بازنشستگان معترض در این تجمع بود.

روز یک‌شنبه نیز بازنشستگان در رشت و اصفهان، و کارکنان شرکت پست در تهران به خیابان آمدند و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در تجمع بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در گلسار رشت، معترضان شعار «اسماعیل گرامی، آزاد باید گردد» سر دادند.

خبرگزاری کار ایران، در گزارشی درباره اعتراض بازنشستگان در رشت نوشت که آنها «خواستار افزایش مستمری‌ها به اندازه خط فقر، ارائه خدمات درمانی رایگان، پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و افزایش تسهیلات و خدمات رفاهی شدند.»

در این گزارش،‌ به اظهارات یکی از معترضان اشاره شده که می‌گوید: «با توجه به تورم فعلی و احتمال افزایش آن در ماه‌های آینده، ما بازنشستگان خواستار افزایش مستمری‌ها به اندازه سبد معاش واقعی هستیم؛ باید به گونه‌ای حقوق ما را افزایش دهند که سال بعد دوباره دچار سقوط معیشتی نشویم.»

این معترض به ایلنا گفته است: «سازمان تامین اجتماعی باید به تعهدات خود در قبال بیمه‌شدگان از جمله ارائه خدمات درمانی کاملا رایگان عمل کند.»

بازنشستگان صنعت فولاد در اصفهان با شعارهای «حکومت عدل علی، این همه بی‌عدالتی» و «فولادی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» اعتراض خود را نشان دادند.

گروهی از کارکنان شرکت پست نیز روز یک‌شنبه در برابر ساختمان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تهران، در اعتراض به مشکلات معیشتی و صنفی تجمع بر پا کردند.

در این تجمع، معترضان شعارهای «زندگی شایسته، حق مسلم ماست» و «دستمزد عادلانه، حق مسلم ماست» سر دادند.

XS
SM
MD
LG