لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

تداوم اعتراضات معیشتی در ایران؛ بازنشستگان در شهرهای مختلف، کارگران فولاد در اهواز، و دام‌داران در یزد


تجمع اعتراضی بازنشستگان (آرشیو)
تجمع اعتراضی بازنشستگان (آرشیو)

کارگران فولاد اهواز در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان مبنی بر افزایش حقوق و رفع مشکلات معیشتی روز دوشنبه ۲۵ بهمن برای دومین روز پیاپی از کار دست کشیدند و راهپیمایی برگزار کردند.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، کارگران معترض با شعار «کارگر فولاد، اتحاد اتحاد» خواستار پیوستن همکاران دیگر خود به اعتراضات شدند.

کریم سیاحی، یکی از معترضان، در سخنانی با بیان این که «نصرت خدا نزدیک است»، تأکید کرد: « یک حقیقت را هیچ زمانی نمی‌توان حذف کرد و آن هم مبارزه ما است.»

کارگران معترض فولاد اهواز پس از راهنمایی در مقابل استانداری تجمع کردند و هم‌زمان کارگران شهرداری نیز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌های معوقه خود در مقابل استانداری جمع شده بودند. این دو گروه کارگری معترض به هم پیوستند و شعار «فولاد، شهرداری، اتحاد اتحاد» سر دادند.

در رویدادی دیگر روز دوشنبه دام‌داران یزد در مقابل کشتارگاه این شهر با برگزاری تجمع اعتراضی اعلام اعتصاب کردند.

یکی از معترضان با بیان این که وزیر جهاد کشاورزی با «وعده‌های خوشگل و رنگین دام‌داران را سر کار گذاشته» و با «وعده‌های سر خرمن» موجب شده طی چند ماه گذشته «تمام دام‌های مولد» آنها از بین برود.

این دام‌دار معترض با بیان این که خطاب معترضان به مردم است، با اشاره به این که «ما دام‌داران تولیدکننده را دارند در نطفه خفه می‌کنند»، تأکید کرد: «ما خودمان با حرکت خودجوش آمده‌ایم بگوییم امنیت غذایی مملکت ما را به خطر انداخته‌اند. ما خودمان اعتصاب کرده‌ایم که بگوییم سال‌های آینده نروید گوشت بخرید کیلویی ۷۰۰ هزار تومان.»

روز یک‌شنبه نیز سهام‌داران بورس در مقابل قوه قضاییه در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعارهایی از جمله «بورس ما ، کوره پولسوز ما»، «وعده‌های سه‌روزه، پول ملت می‌سوزه»، «مجلس به این بی‌غیرتی، هرگز ندیده ملتی»، «خاندوزی، استعفا»، «سهام‌دار، به‌پا خیز» و «رئیسی رئيسی، وعده‌هایت کجا رفت» سر دادند.

همچنین روز یک‌شنبه بازنشستگان و مستمری‌بگیران در تبریز با برپایی راهپیمایی اعتراضی شعار دادند: «مدیر بی‌لیاقت استعفا استعفا» و «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه.»

بازنشستگان معترض و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی نیز روز یک‌شنبه در چندین شهر بزرگ و کوچک از جمله در تهران برای پیگیری مطالباتشان راهپیمایی و تجمع برگزار کردند.

این تجمعات در تهران در مقابل مجلس شورای اسلامی و در شهرهای رشت، اراک، شوشتر، تبریز، کرمانشاه، شوش، خرم‌آباد، اهواز، سنندج و مشهد در مقابل ساختمان تأمین اجتماعی استان برگزار شد.

بازنشستگان معترض برخی از مطالبات خود را افزایش مستمری‌های دریافتی به موازات خط فقر، اجرای قانون همسان‌سازی حقوق، رفع مشکلات بیمه تکمیلی، پرداخت پاداش آخر سال و همچنین محاسبه سوابق مشاغل سخت و زیان‌آور در محاسبات متناسب‌سازی، عنوان کردند.

در عین حال، اتحادیه آزاد کارگران ایران از تجمع اعتراضی گروهی از مال‌باختگان شرکت ریگان خودرو در مقابل ساختمان این شرکت در تهران خبر داد. این افراد سه سال است نام‌نویسی کرده و پول داده‌اند، اما هنوز خودرو دریافت نکرده‌اند.

در تبریز گروهی از دست‌فروشان در اعتراض به برچیدن و جمع‌آوری بساطشان توسط مأموران شهرداری دست به تجمع زدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنین از ادامه تجمع کارگران سیمان سپاهان اصفهان در محل کارشان و در اعتراض به دستمزد پایین و نبود امنیت شغلی خبر داد. این کارگران خواهان بازگشت به کار همکاران اخراجی‌شان شده‌اند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از تجمع و اعتصاب رانندگان تاکسی بهارستان در اعتراض به پرداخت عوارض آزادراه تهران - ساوه است.

XS
SM
MD
LG