لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۷

افزایش ۶۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی؛ یک نماینده مجلس: از مردم «انتقام» نگیرید


اعتراض عمومی برای درمان رایگان - آرشیو
اعتراض عمومی برای درمان رایگان - آرشیو

در حالی که «درمان رایگان» یکی از خواسته‌های معترضان در تجمع‌های صنفی از جمله بازنشستگان و مستمری‌بگیران است، احتمال افزایش ۶۰ درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیص درمانی یا همان تعرفه‌های پزشکی نگرانی‌هایی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

خبرگزاری مهر ۲۸ دی در گزارشی از «سر بی‌کلاه مردم» در قبال تعرفه‌های پزشکی ابراز نگرانی کرده است. ایلنا نیز از احتمال افزایش ۷۰ درصدی سهم پرداختی مردم نوشته و نسبت به بی‌توجهی به «تاب‌آوری جامعه» و ایجاد «نارضایتی عمومی» هشدار داده است.

علی سالاریان، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران، با اشاره به تورم ۴۵ درصدی، گفته است که کارشناسان اقتصاد و سلامت این سازمان افزایش «حداقل ۶۰ درصد» را برای سال ۱۴۰۱ برآورد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سال ۱۴۰۱ ویزیت پزشکان عمومی حدود ۸۵ هزار تومان، پزشکان متخصص حدود ۱۲۰ هزار تومان و پزشکان فوق تخصص حدود ۱۶۰ هزار تومان خواهد بود و افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی خواهد داشت.

هر چند مهدی یوسفی، مدیرکل تعرفه، استاندارد و بیمه وزارت بهداشت، افزایش این تعرفه‌ها را پاسخگوی اجزای نظام سلامت ندانسته و گفته است: «ما معتقد به این نیستیم که نظام سلامت بر اساس نظام پرداخت از جیب بیمار اداره شود.»

محمدحسین نجاتی، روزنامه‌نگار، در توییتی با بیان این که تعرفه‌گذاری‌ها در ایران هر سال جلوتر از تورم حرکت می‌کند، پزشکان را «قشر خودمختار» خواند و نوشت: «این جماعت مالیات نمی‌دهند و از خطاهای پزشکی با دادگاه‌های صوری تحت مدیریت صنف خود، به‌راحتی فرار می‌کنند.»

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، علی بابایی کارنامی، عضو فراکسیون کار مجلس شورای اسلامی با بیان این که «دوستان بابت افزایش ظرفیت پزشکی از مردم انتقام نگیرند»، گفته است: «افزایش تعرفه ۶۰ درصدی خدمات پزشکی نه متناسب با توان شرکت‌های بیمه‌ای است و نه متناسب با توان اقتصادی جامعه، این یعنی محروم کردن قشر کم درآمد از خدمات پزشکی.»

ایلنا با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نوشته است تنها با اجرایی شدن طرح تحول سلامت از اوایل دهه ۹۰، درآمد پزشک‌ها «بیش از ۳۰۰ درصد» افزایش یافته و می‌توان آنها را جزو «نجومی‌بگیران» برشمرد.

علیرضا حیدری، فعال کارگری، معتقد است که سیاست‌های قیمت‌گذاری به علاوه سیاست‌های پولی و ارزی دولت موجب افزایش نرخ تورم کالا و خدمات در بخش درمان شده است، به طوری که «کمر سازمان تأمین اجتماعی زیر بار هزینه‌های سنگین خم» شد و افزایش ۶۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی به مراتب وضعیت را وخیم‌تر خواهد کرد.

کاربری به نام مصطفی زالی نیز در توییتی نوشته است: «می‌خواهند در کشوری که هزینه‌های خودشان و درآمد مشتریانشان به ریال است، به دلار حقوق بگیرند و صدالبته از جامعه به طور مضاعف طلبکار باشند.»

اعتراضات معیشتی در ایران طی ماه‌های گذشته شدت گرفته است. پیش از این نیز برخی رسانه‌ها با ابراز نگرانی از افزایش تورم و گرانی ناشی از سیاست‌گذاری مقامات نسبت به بروز اعتراضات گسترده هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG