لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۲

اعتراضات معیشتی در ایران؛ تجمع بازنشستگان، کارکنان امور مالیاتی و کشاورزان در چند استان


تجمع کارکنان مخابرات در تهران

در ادامه اعتراضات معیشتی در ایران، بازنشستگان صنعت نفت در اقدامی هم‌زمان در چند شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. همزمان کشاورزان در اصفهان به خیابان‌ها آمدند و بازنشستگان مخابرات نیز در پایتخت تجمع کردند و مطالبات صنفی خود را طلب کردند.

تجمع‌های اعتراضی روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین، در شهرهای شیراز، اراک، اهواز، کرمانشاه، تهران، کرج، اصفهان، آبادان، یزد، همدان و اردبیل برگزار شد.

بازنشستگان مخابرات در تهران با شعارهای «مرگ بر ستمگر» و «فریاد فریاد از این همه بیداد» به خیابان‌های پایتخت آمدند.

اما بنا بر گزارش‌ها، این تجمع بازنشستگان مخابرات تهران با خشونت و بازداشت معترضان از سوی نیروی انتظامی مواجه شد.

امیر کلهر، روزنامه‌نگار در ایران، با بازنشر ویدئوی برخورد خشونت‌آمیز با معترضانی که برای رسیدگی به مشکلاتشان تجمع کرده بودند، در توییتی نوشت: «منزلت بازنشستگان در جمهوری اسلامی همین است؛ لگد و ضرب و شتم و پرت کردن آن‌ها روی زمین.»

این درحالی است که تجمع بازنشستگان در صنعت نفت اهواز هم پرتنش بود. ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی یکی از افراد معترض در تجمع اهواز را نشان می‌دهد که می‌گوید: «فیلمم را بگیرید به اطلاعات بدهید؛ من نمی‌ترسم.»

علاوه بر این، ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد روز سه‌شنبه کشاورزان اصفهان بار دیگر در اعتراض به عدم تأمین حق‌آبه در مقابل استانداری اصفهان تجمع برگزار کردند.

یکی از ویدئوهای منتشر شده سخنان یکی از کشاورزان معترض را به تصویر کشیده که در حضور مأموران نیروی انتظامی حاضر در صحنه می‌گوید اگر مسئولان پاسخگو نباشند، از طریق حضور در کف خیابان اعتراضشان را ادامه خواهند داد.

بر اساس گزارش‌ها دانشجویان تخصصی دانشکده دندانپزشکی در تهران، همدان و یزد نیز در واکنش نسبت به «عدم افزایش حقوق رزیدنتی» اعتراض کردند.

هم‌زمان، تصاویری نیز از تجمع‌های کارکنان امور مالیاتی کشور در چند استان از جمله تهران و خراسان شمالی منتشر شده است.

در ماه‌های اخیر اعتراض‌های مختلف صنفی در ایران به نحو فزاینده‌ای افزایش پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG