لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

گفت‌وگو با کارگردان فیلم «فردا گذر خواهم کرد»؛ روایت سفر پرمخاطره پناهجوی سوری


سپیده فارسی و بازیگران فیلم
سپیده فارسی و بازیگران فیلم

اکران فیلم «فردا گذر خواهم کرد»، ساخته سپیده فارسی، نویسنده و کارگردان ایرانی ساکن فرانسه، در شهرهای مختلف اروپایی ادامه دارد.

او که تولید چند اثر داستانی و مستند را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، این بار ماجرای سفر پرمخاطره یک پناهجوی اهل سوریه را به تصویر می‌کشد که به دلیل جنگ در این کشور و برای حفظ جان خود، بصورت غیرقانونی راهی اروپا می‌شود.

این پناهجوی سوری که با سختی و مشقت بسیار به یونان رسیده است، به صورت غیرمنتظره‌ای با یک مأمور پلیس زن در این کشور که زندگی شخصی و خانوادگی آشفته‌ای دارد، وارد رابطه‌ای عاشقانه می‌شود و این رابطه محور اصلی ماجراهای فیلم را تشکیل می‌دهد.


سپیده فارسی درباره انگیزه خود برای پرداختن به داستانی درباره پناهجویان به صدای آمریکا می‌گوید، این موضوعی است که در سال‌های اخیر به‌صورت جدی اروپا و جامعه جهانی را درگیر کرده است و در هر برهه زمانی در یک نقطه خاص مطرح می‌شود.

او در ادامه می‌افزاید که در این دوران بسیاری از پناهجویان به دلایل مختلفی از سوریه، افغانستان، و حتی ایران برای رسیدن به اروپا وارد یونان شده‌اند و این معضل بزرگی برای این کشور است.

خانم فارسی با اشاره به این‌که چنین موضوعی از نظر فکری و عاطفی ذهنش را درگیر کرده بود، می‌گوید که به‌ هر حال او یک ایرانی است که مجبور به زندگی در خارج از کشورش شده است، و به‌عنوان یک غیرفرانسوی و غیراروپایی مایل بود تا چنین فیلمی بسازد.

سپیده فارسی و بازیگران فیلم
سپیده فارسی و بازیگران فیلم

نقش‌های اصلی فیلم را ماریسا تریانتافیلیدو اهل یونان، و هانا عیسی اهل سوریه بازی می‌کنند که با هنرنمایی درخشان خود یکی از نقاط قوت فیلم محسوب می‌شوند.

سپیده فارسی با بیان این‌که همواره در آثارش به دنبال بازیگرانی می‌رود که نزدیکی با نقش خود دارند، می‌گوید که حدود دو سال دنبال بازیگری بود که بتواند نقش ماریا، مأمور پلیس زن یونانی، را بازی کند و در نهایت ماریسا تریانتافیلیدو را به دلیل ملاحت و‌ زیبایی چهره، و این‌که هم‌زمان می‌تواند بسیار خشک و جدی باشد، برگزید.

خانم فارسی که می‌خواست نقش یوسف، پناهجوی سوری، را نیز حتما یک هنرمند اهل سوریه بازی کند، از طریق صفحه فیسبوک گروهی از جوانان سوری که اخیرا کشور خود را ترک کرده‌اند با هانا عیسی آشنا شد.

این سینماگر ایرانی پس از چند تست مجازی، و ملاقات حضوری با هانا یوسف در یونان، او را به دلیل توانایی و رابطه احساسی که با شخصیت داستان داشت، برای بازی در این نقش برگزید.

فیلم‌برداری «فردا گذر خواهم کرد» در یونان، ترکیه، و در نزدیکی مرزهای سوریه انجام شد که با توجه به شرایط مکانی و زمانی خاص خود با چالش‌های زبادی همراه بود.

سپیده فارسی با اشاره به این که این فیلم نوعی تجربه جاده‌ای است و هدف او به تصویر کشیدن جابجایی‌های شخصیت‌های داستان بود، می‌گوید که به همین دلیل این اثر نسبت به کارهای قبلی او لوکیشن‌های بیشتری داشت و فرآیند تصویربرداری پیچیده‌تر بود.

به گفته این سینماگر ایرانی، فیلم‌برداری یونان در آتن، جزیره لسبوس، و یک کمپ پناهجویان در شهر موتیلینی انجام شد و تهیه‌کنندگان زمان زیادی را صرف دریافت مجوزهای لازم از وزارتخانه‌ها و مقامات مربوطه کردند.

صحنه‌های ترکیه در استانبول، و غازی عینتاب در چهل کیلومتری مرز سوریه فیلم‌برداری شد که با دشواری‌های زیادی همراه بود.

خانم فارسی با اشاره به این که به دلیل مشکلات میان یونان و ترکیه، گروه یونانی حاضر به سفر به ترکیه نشدند، می‌گوید که برای تکمیل این‌ بخش مجبور به تغییر عوامل و استفاده از هنرمندان ترک شد.

او در ادامه می‌افزاید که هنگام نگارش فیلم‌نامه، شخصا این مسیر را بصورت قانونی طی کرده است و از شرق ترکیه به غرب این کشور سفر کرد و از طریق مرز آبی وارد یونان شد تا شناخت بهتری نسبت به این مناطق داشته باشد.

فردا گذر خواهم کرد، داستانی جهانی دارد و با توجه به این‌که اکثر بازیگران ‌و عوامل فیلم غیرایرانی هستند، یکی از بین‌المللی‌ترین تجربیات سینمایی سپیده فارسی محسوب می‌شود.


او با اشاره به این‌که زبان کاری گروه انگلیسی و فرانسه بود، می‌گوید که یکی از چالش‌های اصلی، بازی گرفتن از هنرمندانی بود که به زبان‌های دیگری مانند یونانی یا عربی صحبت می‌کنند که پیچیدگی‌های خاص خود را داشت.

به گفته خانم فارسی، مهمترین دغدغه او به‌عنوان کارگردان، بازی روان و باورپذیر شخصیت‌های داستان بود که خوشبختانه همه چیز به خوبی پیش رفت و تجربه شیرینی از تولید این پروژه سینمایی دارد.

ساخت فردا گذر خواهم کرد در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید، ولی اکران آن به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به تعویق افتاد.

این فیلم در سال ۲۰۲۰ در لوکزامبورگ، و در حال حاضر در فرانسه اکران شده است، و در آینده نزدیک در کشورهای دیگری به نمایش در خواهد آمد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG