لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

«نام من اینانا است»، اثر یک نمایشنامه‌نویس ایرانی-آمریکایی، در شیکاگو روی صحنه رفت


پوستر نمایشنامه «نام من اینانا است»
پوستر نمایشنامه «نام من اینانا است»

نمایش «نام من اینانا است»، نوشته عزت گوشه‌گیر نویسنده، شاعر، و نمایشنامه‌نویس ایرانی-آمریکایی در «تئاتر رد تیپ» شهر شیکاگو به روی صحنه رفته است.

این نمایشنامه چند لایه نخستین بار در چین به زبان مندرین و سپس در فیلیپین به زبان انگلیسی اجرا شد و با واکنش‌های مناسبی همراه بود.

«نام من اینانا است» داستان شاعرانه پرشوری است که اسطوره و واقعیت‌های معاصر را در هم می‌آمیزد.

شخصیت اصلی که همنام اینانا، الهه سومری عشق، عدالت، و تمدن است، یک زن شاعر و فعال خاورمیانه‌ای مدرن است که هویت و آزادی خود را جستجو می‌کند.

او پس از چند سال زندان، از استبداد سیاسی کشورش فرار می‌کند و به ایالات متحده پناهنده می‌شود، ولی در سرزمین دموکراسی و برابری اجتماعی به محدودیت‌های غیرمنتظره‌ای برای آزادی بیان خود «به عنوان یک شهروند درجه دوم» پی می‌برد.

اینانا به عنوان یک زن مهاجر که به حاشیه رانده شده است، نابرابری جنسیتی، تعصب، و فقر را تحمل می‌کند. او در جستجوی هویت جدید و عدالت است و تلاش می‌کند تا جایگاه خود را در جامعه جدید بیابد.

عزت گوشه‌گیر، نویسنده نمایشنامه، در گفت‌وگو با بهنود مکری از صدای آمریکا می‌گوید: «نمایش با باز‌زایی اسطوره اینانا، الهه عشق، باروری، تمدن، و قدرت، به چالش‌های زنان ایرانی و خاورمیانه‌ای در ارتباط با زادگاه‌شان، و زندگی در دیاسپورا می‌پردازد.»

عزت گوشه‌گیر
عزت گوشه‌گیر

او در ادامه می‌افزاید: «در نگاهی دیگر، این نمایش کنکاشی است به پنداره دموکراسی، اثرات دخالت‌های نظامی، دیدگاه‌های نئولیبرالیستی، و نژادگرایانه، در زمانی که اینانای امروز در تعارض‌هاش با نابرابری‌های گونه‌گون جنسی و جنسیتی، و در رویارویی با زخم‌های حاصل از کشمکش‌های پیاپی، یارایی و توانمندی شگرفی پیدا کرده است تا یک خود نوین را در خود بجوید، بیابد، و بپروراند.»

در این نمایش به زبان انگلیسی، مریم عبدی، ناتانیل اندرو، تامسن کلاسر، ‌و یانگ‌وو هنرنمایی می‌کنند و گروهی از هنرمندان آمریکایی در تولید آن مشارکت دارند.

اجرای این نمایش از ۲۳ اکتبر در تئاتر رد تیپ آغاز شده است و تا ۱۱ دسامبر ادامه خواهد داشت.

«نام من اینانا است» همزمان با اجرای صحنه‌ای، به صورت اینترنتی نیز پخش می‌شود و از طریق تارنمای این گروه در دسترس علاقمندان است.

تئاتر رد تیپ، یکی از پیشگامان جنبش تئاتر رایگان در آمریکای شمالی است که از ایده‌های خلاق، نامتعارف، و تجربی حمایت می‌کند و تماشای برنامه‌های آن رایگان است.

عزت گوشه گیر درباره رضایت از اجرای نمایشنامه خود در شیکاگو می گوید: «اجرای شیکاگو در شرایط دشوار کرونا، کار درخشانی است. باید بگویم که هنر نمایش، یک هنر گروهی است و آزاد منشانه ترین فرم ابراز هنری. نمایشنامه ای که بوسیله نمایشنامه نویس نوشته می‌شود در اجرای صحنه ای، دگرگونی های شگرفی پیدا می‌کند. چرایی آن به دیدگاه و تجربه کارگردان، بازیگران، عوامل مختلف صحنه‌ای و پشت صحنه‌ای، فضای سیاسی - اجتماعی - جغرافیایی و در نهایت تماشاگران ارتباط دارد. آیا نمایشنامه نویس از اجرا های مختلف کارش خشنود خواهد بود یا نه، خود موضوع قابل تأملی است.»

عزت گوشه‌گیر از چهره‌های ادبیات برون‌مرزی یا دیاسپورا ایران محسوب می‌شود‌ که ضمن انتشار آثار متنوعی در این چهارچوب، جوایزی را نیز کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG