لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

داستانی درباره یک زن مهاجر؛ «ماهی‌ها بغلم کنید» در جشنواره‌های تئاتر ایرانی در آلمان روی صحنه رفت


آرام قاسمی، بازیگر «ماهی‌ها بغلم کنید».
آرام قاسمی، بازیگر «ماهی‌ها بغلم کنید».

اجرای نمایش «ماهی‌ها بغلم کنید»، نوشته علی‌رضا غلامی شیلسر، در جشنواره‌های تئاتر ایرانی در آلمان با استقبال مناسبی از سوی تماشاگران همراه شد.

بازیگر این نمایش تک نفره، آرام قاسمی هنرمند ایرانی ساکن ایتالیا است ‌و این اثر به صورت مشترک توسط او و علی‌رضا غلامی شیلسر کارگردانی شد.

علی‌رضا غلامی شیلسر، نویسنده و کارگردان ایرانی که در لوکزامبورگ زندگی می‌کند، دارای مدرک کارشناسی ارشد در تئاتر است. او نگارش حدود ۱۵ نمایش‌نامه را در کارنامه هنری خود دارد ‌‌که اکثر آنها را به روی صحنه برده، و سه نمایشنامه نیز منتشر کرده است.

وی در گفت‌وگو با بهنود مکری از صدای آمریکا درباره این‌ نمایش می‌گوید: «نمایشنامه ماهی‌ها بغلم کنید، درباره مهاجرت است. زنی که تصمیم به مهاجرت گرفته و می‌خواسته تا از مسیر آبی خود را به کشور هدف برساند، قایق‌اش غرق می‌شود و با جلیقه نجاتی که به تن دارد در دریا سرگردان است. او زندگی خود را برای تماشاگران روایت می‌کند.»

با توجه به این که این روزها موضوع مهاجرت، یکی از بحث‌های داغ به ویژه در قاره اروپا محسوب می‌شود، داستان نمایش‌نامه بسیار تأثیرگذار است و به خوبی با مخاطب رابطه برقرار می‌کند.

علی‌رضا غلامی شیلسر در این باره می‌گوید :«زندگی در تبعید پر است از خاطره پناهندگان و مهاجرانی که در رویای شرایطی بهتر تن به خطر می‌دهند تا به آرمان‌شهری که برای خود ساخته‌اند، برسند. اما بحران، همیشه از آغاز مسیر شروع می‌شود و اکثرا پایانی برای آن نمی‌توان متصور بود. این اتفاق و واقعه، یک تراژدی هولناک است که شروع حرکت با تجربه مرگ گره خورده است.»

او با اشاره به این که اجرای نمایش‌های تک نفره با چالش‌های بسیاری همراه است، می‌گوید موفق به پیدا کردن بازیگری در لوکزامبورگ نشد که بتواند چنین نقشی را بازی کند و پس از جستجو در سایر کشورهای اروپایی، آرام قاسمی به این پروژه ملحق شد.

آنها در نهایت با توجه به شرایط تمرین مجازی و برای رسیدن به اجرایی بهتر تصمیم گرفتند کارگردانی نمایش به صورت مشترک انجام شود تا این اثر در بهترین وضعیت روی صحنه برود.

علی‌رضا غلامی شیلسر درباره اجراهای نمایش می‌گوید :«ماهی‌ها بغلم کنید، در جشنواره تئاتر ایرانی هایدلبرگ روی صحنه رفت و به عنوان کاربرگزیده از نگاه تماشاگران انتخاب شد. این نمایش در ۱۵ نوامبر نیز در جشنواره تئاتر ایرانی کلن به روی صحنه رفت و اجرای خوبی داشتیم. »

علی‌رضا غلامی شیلسر با اشاره به این که نمایشنامه ماهی‌ها بغلم کنید توسط نشر «چراغ» به مدیریت پویان مقدسی چاپ شده است، می‌گوید که این اثر به زودی به زبان انگلیسی نیز در لوکزامبورگ منتشر می‌شود و دسترس علاقمندان خواهد بود.

با توجه به موفقیت نمایش در میان هنردوستان ایرانی، ماهی‌ها بغلم کنید در آینده نزدیک اجراهای دیگری به زبان‌های فرانسه و انگلیسی نیز خواهد داشت تا پیام خود را با مخاطبان بیشتری در میان بگذارد. ساناز داودزاده‌فر تهیه‌کننده این اجراهاست.

XS
SM
MD
LG