لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

موفقیت سینماگر جوان ایرانی در جشنواره فیلم «کارلووی واری» جمهوری چک


نمایی از فیلم «سندروم تابستان بی‌انتها»
نمایی از فیلم «سندروم تابستان بی‌انتها»

کاوه دانشمند، سینماگر جوان ایرانی موفق به دریافت یکی از جوایز بخش حمایتی «وعده‌های شرقی» در جشنواره بین‌المللی فیلم «کارلووی‌واری» در جمهوری چک شد.

او با نخستین فیلم بلند خود با عنوان «سندروم تابستان بی‌انتها» که محصول مشترک ترکیه و فرانسه است، برنده این جایزه شد.

بخش «وعده‌های شرقی» به حمایت از پروژه‌های سینمایی در حال ساخت اختصاص دارد و موقعیتی برای سینماگران جوان است تا آثار نیمه تمام خود را در یک رویداد مهم هنری عرضه کنند.

سندروم تابستان بی‌انتها که در حال حاضر در مرحله پساتولید قرار دارد، سال آینده میلادی اکران خواهد شد.

این فیلم درباره زنی است که با یک تماس ناشناس از ارتباط میان همسر و دخترخوانده‌اش مطلع می‌شود. او در تحقیقات خود درباره این ماجرا با حقایق تکان‌دهنده‌ و غیرقابل تصوری مواجه می‌شود.

هیأت داوران جایزه بخش‌ وعده‌های شرقی با اشاره به اینکه فیلم کاوه دانشمند از مرزهای جامعه مدرن فراتر رفته و عشق خانوادگی را زیر سوال می‌برد، این اثر را ستایش کرد و گفت که به پتانسیل تماشاگران فیلم اعتقاد دارد.

کاوه دانشمند
کاوه دانشمند

کاوه دانشمند، ساکن جمهوری چک است و ضمن فعالیت به‌عنوان کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، و تولید آثار کوتاه، عضو هیأت داوران چند جشنواره سینمایی بوده است.

از جمله سایر برندگان جوایز بخش حمایتی «وعده‌های شرقی» جشنواره فیلم کارلووی‌واری می‌توان به به اثری از یمن، محصول مشترکی از جمهوری چک، نروژ، و اسلواکی، و فیلمی از بلغارستان و ایتالیا اشاره کرد.

کارلووی واری مهمترین جشنواره سینمایی اروپای مرکزی ‌ شرقی محسوب می‌شود و از ارزش هنری خاصی برخوردار است.

علاوه بر نمایش چند فیلم ایرانی در بخش‌های مختلف جشنواره، «تابستان با امید» ساخته صدف فروغی به‌عنوان نماینده کانادا در بخش اصلی رقابتی شرکت دارد.

پنجاه‌وششمین جشنواره کارلووی‌واری تا نهم ژوئیه در جمهوری چک ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG