لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

انتشار «دنیای ما» توسط دو خواهر ایرانی ساکن کانادا؛ نماهنگی با پیام عشق و دوستی 


 تصویری از نماهنگ «دنیای ما»
تصویری از نماهنگ «دنیای ما»

انتشار نماهنگ یا موزیک ویدئویی از دو خواهر ایرانی ساکن کانادا در شبکه‌های اجتماعی با استقبال برخی از کاربران همراه شده است.

این آهنگ شاد «دنیای ما» نام دارد و توسط سیدی علیزا و میابی در شهر تورنتو اجرا شده است. سیدی علیزا علاوه بر اجرا، ترانه‌نویس، و آهنگساز این قطعه نیز هست و در تولید این پروژه هنری با گروهی از هنرمندان جوان ایرانی و غیر ایرانی همکاری کرده است.

او در گفت‌وگو با بهنود مکری از صدای آمریکا درباره سابقه و پیشینه موسیقایی خود می‌گوید ابتدا فعالیت خود را با نواختن فلوت کلیددار و ساکسیفون آغاز کرد و سپس به آوازخوانی روی آورد.

این خواننده جوان در ادامه می‌افزاید، مدتی بعد «شروع کردم به یادگیری گیتار آکوستیک، بعد هم عاشق گیتار الکتریک شدم و حالا هر دو را می‌نوازم. در یک بند راک گیتار ریتم می‌زنم که فوق العاده لذتبخش هست.»

سیدی علیزا
سیدی علیزا

سیدی علیزا فعالیت‌های هنری خود را با خواندن به زبان انگلیسی آغاز کرد و تجربه اجرای آثار متنوعی را در کارنامه دارد. او چندی پیش تصمیم گرفت که به زبان فارسی هم بخواند و «دنیای ما» نخستین آهنگی است که منتشر می‌کند.

سیدی علیزا درباره دلایل و انگیزه‌های خود در این رابطه می‌گوید: «من به هر دو فرهنگ و زبان ایرانی و کانادایی گرایش دارم. انگلیسی خواندن خیلی راحت‌تر بود، چون تنوع و الگو بسیار زیاد هست و آدم می‌تواند با سبک‌های مختلفی خودش را بیان کند. اما این یک سال اخیر به این پی بردم که اگر موسیقی ایران محدود مانده است، و تعداد خواننده‌های زن کم است، پس من برای ایجاد تغییر و تنوع می‌توانم کمک‌کننده و اثرگذار باشم.»

این خواننده جوان در ادامه می‌افزاید: «دلم می‌خواست آن موسیقی مدرن و پاپی را که به عنوان یک نوجوان در ایران دوست داشتم وجود داشته باشد (ولی نبود)، خودم خلق کنم و تاثیری را که از موسیقی غربی گرفتم وارد زبان فارسی کنم و تجربه جدیدی را رقم بزنم. البته بدیهی است که فارسی، زبان اولم است و حس رهایی‌بخش و ارضاکننده‌ در ترانه‌‌سرایی به زبان مادری برای من وجود دارد.»

یکی از دلایل مهم موفقیت دنیای ما، پیام مثبت و امیدبخش ترانه است که با توجه تجربیات دشوار ماه‌های اخیر برای ایرانیان، با استقبال زیادی مواجه شده است.

موزیک ویدئوی ساده ولی رنگارنگ این قطعه پرانرژی نیز حال و هوای خاصی دارد و به خوبی با مخاطب رابطه برقرار می‌کند.

سیدی علیزا درباره چگونگی شکل‌گیری این ترانه و پیام آن می‌گوید که آهنگ «دنیای ما» را در راستای تصمیم برای فارسی نوشتن شروع کرد و آهنگی بود که «کاملا از قلبم آمد و حرفی بود که دلم می‌خواست با مردمم بزنم.»

این هنرمند جوان با اشاره به مشکلات و حوادث «اغلب فوق العاده ناخوشایند» که در سال‌های اخیر برای مردم ایران روی داد، به اهمیت مهرورزی و دوست داشتن یکدیگر تاکید کرد و گفت: «چه پیر و چه جوان، فقط وقتی احساس رضایت و رهایی پیدا می‌کنیم که ترس را کنار بگذاریم و با عشق ورزیدن کنار یکدیگر زندگی کنیم. دلم می‌خواهد که این رنگین کمان عشق و حمایت را به زندگی‌های‌مان بپاشیم.»

او در ادامه می‌افزاید: «برای همین این موزیک ویدیو را بدون ترس، و بدون شک به خودم درست کردم. اگر هر کسی بدون قضاوت و ترس این موزیک ویدیو را ببینند، احتمالا خوشش می‌آید، اگر نه هم که ساده از کنارش رد می‌شود. میابی، خواهرم خواننده دیگر این آهنگ هست که در موزیک ویدئو می‌بینید، او شعر هم می‌نویسد، و عهده‌دار تیم رقصنده‌ها بود. کارگردان موزیک ویدیو هم فرزاد سراجی است، این اثر نمونه خیلی خوبی از یک کار گروهی موفق شد.»

سیدی علیزا درباره پیام این پروژه هنری می‌گوید: «ما می‌خواستیم خارج از چارچوب فکر کنیم و به نسل خودمان این پیام را برسانیم که حتی اگر شرایط جامعه سخت است، اگر ما کنار هم باشیم و هوای یکدیگر را داشته باشیم، می‌توانیم زندگی عمیقا رضایت‌بخشی را تجربه کنیم و تبدیل شویم به راه حلی برای مشکل، نه بخشی از آن.»

انتشار دنیای ما با واکنش های نه چندان مثبت هم همراه بوده که به گفته سیدی علیزا طبیعی است و او می‌گوید مشکلی با انتقاد سازنده، یا حتی ایرادهای مغرضانه ندارد.

علیزا در این باره می‌گوید: «واکنش‌ها در مجموع خوب بود، البته هر از گاهی کسانی هستند که نظر منفی خود را صریحاً ابراز می‌کنند که کاملا طبیعی است. هر کار متفاوتی ممکن است در ابتدا با کمی مقاومت مواجه شود و من کاملا آمادگی این نوع واکنش‌ها را دارم. ولی مطمئن بودم که موسیقی و سلیقه من با بخش بزرگی از جامعه هنردوست که قدر زیبایی و عشق رو می‌داند ارتباط برقرار خواهد کرد. من به امید پیدا کردن این قشر، این آهنگ را منتشر کردم و دارم به تدریج این افراد را پیدا می‌کنم تا کارهای زیبای بیشتری برای آنها خلق کنم.»

سیدی علیزا
سیدی علیزا

سیدی علیزا قصد دارد تا فعالیت‌های هنری خود را به صورت جدی‌تری ادامه دهد و آهنگ‌های متنوعی را در سبک‌های راک و پاپ به زبان‌های انگلیسی ‌و فارسی منتشر کند.

او امیدوار است که به عنوان یک خواننده، نماینده شایسته‌ای برای موسیقی ایران باشد و با خلاقیت، نوآوری، و تجربیات تازه، شنونده‌های خود را که در انتظار آثار جدیدش هستند، غافلگیر کند.

XS
SM
MD
LG