لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

واکنش عربستان به پیام خامنه‌ای درباره حج: ایران دنبال سیاسی کردن مراسم حج است


محمد بن نایف ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی.
محمد بن نایف ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی.

بعد از پیام رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره حج که در آن مقام های عربستان را برای برگزاری مراسم حج "بی‌کفایتی" دانسته بود، ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی به این اظهارات آیت الله علی خامنه ای واکنش نشان داد و گفت ایران به دنبال "سیاسی‌ کردن حج" است.

به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، محمد بن نایف دوشنبه شب در واکنش به اظهارات رهبر ایران گفت: مقام های ایرانی تنها مقام هایی هستند که برای مسایلی که خودشان داشتند تصمیم گرفتند زائران حج را به عربستان بفرستند و اکنون به دنبال سیاسی‌ کردن حج و تبدیل آن به مراسمی خلاف تعالیم اسلامی هستند که این امنیت حجاج را به خطر می اندازد.

محمد بن نایف در مراسم بررسی آماده سازی حج امسال که ۲۳ شهریور برگزار می شود، این سخنان را بیان کرد.

واکنش این مقام عربستانی به اظهارات روز دوشنبه آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است. آیت الله خامنه‌ای در پیامی با متهم کردن حاکمان عربستان به خیانت، از مسلمانان خواست که فکری به حال "مدیریت حرمین شریفین و مساله حج" بکنند.

رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود که روز دوشنبه ۱۵ شهریور در آستانه مراسم حج امسال منتشر شد، حکومت عربستان سعودی را به دلیل کشته شدن هزاران زائر در مراسم حج گذشته و همچنین حادثه سقوط جرثقیل، به سوء مدیریت متهم کرد و حتی احتمال عمدی بودن این حوادث را مطرح کرد.

او اضافه کرد که عربستان سعودی راه سفر حج ایرانیان را بسته است اما در دستگاه‌های تبلیغاتی و اطلاع رسانی خود ایران را در موضوع نرفتن زائران ایرانی به حج، مقصر نشان می دهند.

مرگ نزدیک به پانصد زائر ایرانی در حادثه منا در مراسم حج سال گذشته روابط پرتنش ایران و عربستان سعودی را به شدت تیره کرد. عربستان سعودی زائران را به رعایت نکردن دستورالعمل‌ها متهم کرد که موجب ازدحام بیش از حد و ماندن زائران زیر دست و پا شد. ایران اما مقامات عربستان را به سوء مدیریت در مراسم متهم کرد.

این در حالیست که حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران در اعتراض به اعدام شیخ نمر نیز موجب قطع روابط عربستان با ایران شد و برنامه ریزی و مذاکره درباره سفر زائران ایرانی به مراسم حج را دشوار کرد.

پس از کشمکش های بسیار و رفت و آمد هیات ایرانی به عربستان، سرانجام ایران اعلام کرد که شرایط برای سفر ایرانیان به حج فراهم نشده است و زمان دیگر برای گفت و گوی بیشتر و برنامه ریزی سفر حج کافی نیست.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG