لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

نامه مولوی عبدالحمید به پادشاه عربستان: غیبت زائران ایرانی در حج امسال "به صلاح" نیست


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه‌ای خطاب به پادشاه عربستان نوشت که غیبت زائران ایرانی در مراسم حج امسال "به صلاح امت اسلامی" نیست.

وبسایت رسمی مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان گزارش داد که این روحانی اهل سنت نامه‌ای به ملک سلمان، پادشاه عربستان نوشته است. او خواستار فراهم شدن زمینه حضور حجاج ایرانی در عربستان شده و ابراز امیدواری کرده تا "دوستی جایگزین خصومت و دشمنی" شود.

او هشدار داده است: "در شرایط فعلی که تفرقه، چنددستگی و بدبینی در جهان اسلام موج می‌زند و دشمنان درصدد تشدید اختلافات هستند، خالی شدن جای حجاج ایرانی در مراسم حج هرگز به صلاح امت اسلامی نیست."

این روحانی بلندپایه اهل سنت در ایران نوشته که اگر ایران و عربستان "کنار هم" باشند، می‌توانند بسیاری از مشکلات "جهان اسلام" را حل کنند.

مولوی عبدالحمید خود در ایران با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه است اما در بسیاری موارد سعی می‌کند تا از تشدید اختلاف میان شیعیان و سنیان جلوگیری کند.

ایران می‌گوید که عربستان در اعزام زائران ایرانی برای شرکت در مراسم امسال "کارشکنی" می‌کند اما عربستان با تکذیب گفته‌های مقامات ایرانی می‌گوید که مانع حضور هیچ مسلمانی از هر ملیت و قومیتی نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG