لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

نماینده رهبر: حادثه جده باعث توقف حج نمی‌شود


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد که برگزاری حج به دلیل حادثه فرودگاه جده متوقف نخواهد شد.

سیدعلی قاضی عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اعتراض به درخواست توقف مراسم حج گفت: "بعضی‌ها از تریبون رسمی گفتند حج را تعطیل کنید، این افراد نه حج را می‌شناسند و نه آیات را خوانده‌اند. آیا درست است به خاطر یک حادثه، ما حج را تعطیل کنیم؟"

او با بیان این که حج می‌تواند "کار یک امت" را اصلاح کند، گفت: "یک حادثه‌ای در فرودگاه جده اتفاق افتاد و چقدر افراد خلاف دین، ضد حج حرف زدند و به حج‌گزار توهین‌ها کرده و در شبکه‌های اجتماعی آن را منتشر کردند."

قاضی عسگر با تجلیل از مقام معنوی و امنیت شهرهای مکه و مدینه تاکید کرد: " نباید اجازه بدهیم معنویات از ما گرفته شود."

انتشار خبر تعرض جنسی دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی بازتاب‌های منفی فراوانی در ایران به دنبال داشت و مقامات ایران از هفته آخر فروردین ماه امسال، سفر حج عمره را به حالت تعلیق درآوردند.

ایران به طور رسمی خواستار مجازات عاملان این تعرض جنسی شد و ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از شیوخ شهر جده عربستان اقدامی نظیر تعرض جنسی ماموران امنیتی فرودگاه جده را مجاز اعلام کرده است.

با نزدیک شدن به موعد حج تمتع و ادامه تعلیق حج عمره، تردیدهایی درباره حضور زائران ایرانی در مراسم حج امسال به وجود آمده بود.

XS
SM
MD
LG