لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

زائران ایرانی به حج نرفتند؛ خامنه ای پیام داد: حاکمان عربستان به مسلمانان خیانت می کنند


در حالیکه زائران ایرانی امسال از سفر حج محروم هستند، آیت الله خامنه‌ای در پیامی با متهم کردن حاکمان عربستان به خیانت، از مسلمانان خواست که فکری به حال "مدیریت حرمین شریفین و مساله حج" بکنند.

رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود که روز دوشنبه ۱۵ شهریور در آستانه مراسم حج امسال منتشر شد، حکومت عربستان سعودی را به دلیل کشته شدن هزاران زائر در مراسم حج گذشته و همچنین حادثه سقوط جرثقیل، به سوء مدیریت متهم کرد و حتی احتمال عمدی بودن این حوادث را مطرح کرد.

او اضافه کرد که عربستان سعودی راه سفر حج ایرانیان را بسته است اما در دستگاه‌های تبلیغاتی و اطلاع رسانی خود ایران را در موضوع نرفتن زائران ایرانی به حج، مقصر نشان می دهند.

او همچنین مقامات عربستان سعودی را به فروکاستن حج به یک مراسم سیاحتی و زیارتی متهم کرد و گفت که "حاکمان سعودی که راه حاجیان ایرانی را بستند، گمراهانی روسیاهند."

رهبر جمهوری اسلامی گفت: "دولتها و ملتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را به درستی بشناسند و به خاطر جنایاتی که در گستره جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند و فکری اساسی برای مدیریت حرمین شریفین و مسئله حج بکنند."

مرگ نزدیک به پانصد زائر ایرانی در حادثه منا در مراسم حج سال گذشته روابط پرتنش ایران و عربستان سعودی را به شدت تیره کرد. عربستان سعودی زائران را به رعایت نکردن دستورالعمل‌ها متهم کرد که موجب ازدحام بیش از حد و ماندن زائران زیر دست و پا شد. ایران اما مقامات عربستان را به سوء مدیریت در مراسم متهم کرد.

این در حالیست که حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران در اعتراض به اعدام شیخ نمر نیز موجب قطع روابط عربستان با ایران شد و برنامه ریزی و مذاکره درباره سفر زائران ایرانی به مراسم حج را دشوار کرد.

پس از کشمکش های بسیار و رفت و آمد هیات ایرانی به عربستان، سرانجام ایران اعلام کرد که شرایط برای سفر ایرانیان به حج فراهم نشده است و زمان دیگر برای گفت و گوی بیشتر و برنامه ریزی سفر حج کافی نیست.

XS
SM
MD
LG