لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

بیش از ۷۰۰ زائر حج در "رمی جمرات" کشته شدند؛ ۱۳۱ ایرانی در میان کشته‌ها


شدت ازدحام در مراسم «رمی جمرات» در منا باعث مرگ بیش از ۷۱۷ زائر شده است.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران مرگ ۱۳۱ زائر ایرانی را تایید کرده و گفته بیش از ۶۰ نفر نیز مجروح شده اند.

خبرگزاری‌ها تعداد کشته‌ها و مجروحان مراسم رمی جمرات را چندین هزار نفر گزارش کرده‌اند اما سازمان دفاع مدنی در عربستان سعودی فعلا رقم ۷۱۷ کشته را تایید کرده و تعداد زخمی‌ها را نیز ۸۶۳ نفر اعلام کرده است.

ایران: عربستان مقصر است

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیامی به همین مناسبت سه روز عزای عمومی در ایران اعلام کرد و گفت: "دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه تلخ پذیرفته و به لوازم آن به قاعده ی حق و انصاف عمل کند."

دولت ایران هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که عربستان سعودی را مسئول امنیت و حفاظت از جان حجاج می‌داند. در این بیانیه تاکید شده "عواقب هرگونه اهمال و بی توجهی به این امر متوجه دولت عربستان خواهد بود".

دومین حادثه خونبار در مراسم حج امسال
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران گفته است "بی‌تدبیری در تامین امنیت حجاج از سوی مقامات ذیربط سعودی غیر قابل اغماض است".

به گفته آقای امیرعبداللهیان، مقام‌های عربستان باید فورا اقدامات موثری را برای مدیریت بحران موجود و تامین امنیت کامل زوار به عمل آورند.

سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت ایران نیز با انتقاد از عربستان سعودی گفته: "امکان تردد حتی برای آمبولانس‌ها در رمی جمرات وجود ندارد که این نشان می‌دهد عربستان خود را برای چنین اتفاقی آماده نکرده است".

کاردار سفارت عربستان سعودی در تهران نیز به وزارت امورخارجه احضار شد.

دومین حادثه بزرگ کشته شدن حجاج در امسال

این دومین حادثه بزرگ مراسم امسال حج در عربستان است. ۲۰ شهریور، سقوط یک دستگاه جرثقیل در مسجدالحرام مکه موجب مرگ ۱۰۷ نفر شد و دهها نفر زخمی شدند. در آن حادثه هم ۱۱ ایرانی کشته شدند.

علیرضا نوری زاده، روزنامه نگار
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

"رمی جمرات" در مراسم حج به معنای پرتاب کردن سنگ به سوی جمره است که از ارکان حج است. مسلمانان معتقدند که ابلیس اولین بار در جمره، مقابل حضرت ابراهیم ظاهر شد، و این پیامبر با پرتاب سنگ او را از خود دور کرد.

"رمی جمرات" پیشتر نیز حادثه ساز شده بود. در سال ۲۰۰۶ میلادی در مراسم منا بیش از سیصد زائر زیر دست و پا ماندند و به قتل رسیدند.

واکنش آمریکا

در پی بروز حادثه مرگبار در حج، ند پرایس سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با ابراز همدردی با بازماندگان این حادثه تسلیت کشورش را به خاطر مرگ صدها زائر حج در این حادثه غم‌انگیز اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG