لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

عربستان دیه کشته شدگان حج را نداد؛ تکذیب میانجیگری فرانسه در اختلاف ایران و عربستان


سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران

پس از اینکه رئیس سازمان حج و زیارت ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد فرانسه بین ایران و عربستان درباره اختلافات بر سر حج میانجی گری می کند، سازمان حج زیارت با صدور اطلاعیه ای این میانجی گری را تکذیب کرد.

سازمان حج و زیارت ایران در اطلاعیه ای که روز سه شنبه ۱۹ مرداد منتشر شد، اعلام کرد که خبر درج شده در برخی رسانه‌ها درباره میانجیگری یکی از کشورها، "برداشتی ناصحیح" از مصاحبه رئیس سازمان حج و زیارت بوده است و میانجیگری کشورها در پیگیری حقوقی فاجعه منا تکذیب می‌شود.

این اطلاعیه در حالیست که سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت دوشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی با بیان اینکه عربستان از پرداخت دیه زائران کشته شده در حادثه منا و حادثه سقوط جرثقیل خودداری می‌کند، صراحتا از فرانسه به عنوان کشوری که در این زمینه پیگیری کرده است نام برد.

آقای اوحدی گفت: "اخیرا از طرف کشور فرانسه پیگیری های خوبی انجام شده. هیاتی از سوی وزارت خارجه به فرانسه اعزام می شوند. وزارت خارجه ما برای پیگیری برخی مسایل به عنوان کشور واسط به فرانسه می روند تا زمینه را پیگیری حقوقی فراهم کنند."

با این حال سازمان حج و زیارت در اطلاعیه خود با تایید استفاده از ظرفیت‌های دیگر کشورها برای پیگیری اختلافات با عربستان بر سر حوادث حج، میانجیگری دیگر کشورها در پیگیری حقوقی فاجعه منا را تکذیب کرد.

سال گذشته تعدادی از زائران ایرانی در حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و حادثه منا کشته شدند. ایران عربستان سعودی را مسئول این حوادث دانست و خواستار پاسخگوی حقوقی و پرداخت دیه به زائران شد.

در این بین، قطع رابطه دو کشور در پی حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران، رسیدگی به پرونده های مربوط به حج را با دشواری روبرو ساخت.

عربستان اعلام کرده بود که دیه کشته شدگان در حوادث منا و سقوط جرثقیل را تا پیش از مراسم حج امسال پرداخت می کند اما رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرده است که این اتفاق تا کنون رخ نداده است.

XS
SM
MD
LG