لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

معمای "رکن آبادی"


غضنفر رکن‌آبادی عالیترین مقام ایرانی است که در حادثه منا ناپدید شد
غضنفر رکن‌آبادی عالیترین مقام ایرانی است که در حادثه منا ناپدید شد

۴۵ روز بعد از حادثه منا، هنوز تعدادی از قربانیان ایرانی این رویداد تلخ مفقود هستند. حتی حالا که اعلام شده ۲۵ جنازه دیگر برای مقایسه DNA مورد بررسی قرار گرفته اند، هنوز ابهام گم شدن برخی مقامهای ایران کم نشده است.

در تهران، مقام های ایران جسته و گریخته از گم شدن برخی مقام های نظامی، امنیتی و دیپلماتیک خبر داده اند. درسالهای گذشته این یک رویه بوده که مقام های نظامی و امنیتی در قالب سفر حج به عربستان سفر کنند.

ظاهرا این افراد برای فریضه حج به سفر می رفته اند اما گاهی اتفاقاتی هم در این بین افتاده؛ مثلا علی‌رضا عسگری سرتیپ بازنشستهسپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معاون وزیر دفاع ایران بود که گفته می شود در مکه ناپدید شد. یا شهرام امیری، پژوهشگر و متخصص رادیو ایزوتوپ‌های پزشکی که مدتی در آمریکا بود، مدعی شد در عربستان او را دزدیده اند.

چه این افراد خود به سفارت کشورهای خارجی مراجعه کنند و چه آنها از سوی سرویس های اطلاعاتی دیگر کشورها دزدیده شوند، مکه جای امنی برای دیپلمات های ایرانی نیست.

حادثه منا، ظاهرا بخاطر یکسری اشکالات مدیریتی در اداره مراسم "رمی جمرات" رخ داد، اما در پی آن، هنوز برخی مقام های امنیتی، نظامی و یا دیپلمات ایران مفقود هستند. این را اطلاعاتی می گوید که گاهی از یک مصاحبه یک مقام بیرون آمد و بعد توسط مقام دیگر تکذیب می شود.

هنوز یک چیز تغییر نکرده؛ مهمترین مقام ایرانی است که در حادثه منا مفقود شد غضنفر رکن آبادی است. غضنفر اصل رکن آبادی دیپلمات متولد قم است که بیشترین شهرتش بخاطر عهده داری سمت سفیر ایران در لبنان در بین سالهای ۸۹ تا ۹۳ است.

ایران متحد اصلی حزب الله لبنان است که در سالهای گذشته بارها کمک های مالی و تسلیحاتی برای این گروه فرستاده و استنباط این است که سفیر ایران در لبنان، از جزئیات این داد و ستد ها مطلع باشد.

چه اتفاقی برای رکن آبادی افتاده است؟ ظاهر قضیه این است که او نیز مانند سایر حجاج در گذرگاه ۲۰۴ گیر کرده و کشته شده است. اما جسد او چه شده است؟

رکن‌آبادی، قبل مفقود شدن، پیام رهبر را خوانده بود

یک مصاحبه جدید در خبرگزاری مهر در تهران، ابعاد جدیدی از حضور رکن آبادی در روز حادثه مشخص می کند.

سیار پیش بهار، خبرنگار اعزامی صداوسیما به حج تمتع امسال در این گفت و گو، در بخشی از اظهاراتش با اشاره به شناخت رکن آبادی می گوید "موقع حرکت به سمت منا با آقای رکن آبادی همراه بودیم. من از قبل ایشان را می شناختم چون در موقعیت های مختلف خبری از ایشان گزارش گرفته بودم".

وی سپس می افزاید" من به آقای رکن آبادی گفتم 'دکتر بیانیه را شما خیلی با صدای رسا و تاثیرگذاری قرائت کردید، خیلی عالی بود، من هم تصویر شما را گرفته و به تهران فرستادم'.

آقای پیش بهار کمی بالاتر اشاره می کند "مراسم برائت از مشرکین خیلی عالی برگزار شد با شعارهای کوبنده و بیانیه قوی و محکم؛ پیام مقام معظم رهبری هم در بین حجاج قرائت شد."

خواننده بیانیه رهبر در این مراسم، آقای رکن آبادی بود که خبرنگار صدا و سیما فیلم او را گرفته و برای تهران فرستاده است.

نکته ای که اصلا در تلویزیون دولتی ایران مورد توجه قرار نگرفته است. نه تنها در این مراسم آقای رکن آبادی پیام آقای خامنه ای را خوانده بلکه، به گفته خبرنگار صدا و سیما، "آقای قاضی عسگر قبل از قرائت پیام رهبری چند دقیقه ای سخنرانی کردند".

برائت از مشرکین

علی قاضی عسگر، نماينده ولی فقیه و سرپرست حجاج ايرانی در مکه است. از دوران آیت الله خمینی، حجاج ایرانی پیش از مراسم "رمی جمرات"، در یک راهپیمایی به نام "برائت از مشرکین" شرکت می کنند.

آقای خمینی در توجیه این مراسم گفته بود "ما باید با فریادها و دعوتها و تظلم ها و افشاگری ها و اجتماعات زنده و کوبنده در مجمع مسلمین در مکه مکرمه، بتها را بشکنیم و شیاطین را که در رأس آنها شیطان بزرگ است رمی کنیم و طرد نماییم تا حجِّ خلیل اللّه و حبیب اللّه و ولی اللّه ـ مهدی عزیز ـ را بجا آورده باشیم."

سال ۱۳۶۶ درگیری بین زائران ایرانی و ماموران عربستانی روی داد که حدود سیصد زائر ایرانی کشته شد و تا مدتها روابط ایران و عربستان به سردی گرائید. مراسم برائت از مشرکین هر سال با حساسیت برگزار می شود.

به اصل مطلب بازگردیم. خبرنگار تلویزیون دولتی ایران درباره مراسم قرائت بیانیه آقای خامنه ای می گوید "مشکلی برای برگزاری مراسم نبود و حضور حجاج هم بسیار گسترده بود."

شکی نیست که ماجرای منا محصول سوء مدیریت بوده اما اتفاقا برعکس نظر خبرنگار صدا و سیما، "گسترده بودن" حضور حجاج خود بخشی از مشکل این واقعه تلخ بود.

به هر روی، رسانه دولتی ایران، یک بخش از ماجرا را می گوید، اما بخش دوم را نمی گویند. اینکه آقای رکن آبادی یک روز قبل بیانیه رهبر را قرائت کرده و یک روز بعد در مراسم رمی جمرات بیشترین قربانی نصیب زائران ایرانی شده و هیچ خبری هم از دیپلمات ایرانی در دست نیست.

شاید پخش فیلم کامل قرائت بیانیه رهبر توسط رکن آبادی، بخشی از ابهام گم شدن او را برطرف کند!

XS
SM
MD
LG