لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

کشف اجساد جدید قربانیان حادثه منا؛ ۲۵ زائر ایرانی همچنان مفقود هستند


مرگ صدها زائر در جریان مراسم حج- منا - عربستان سعودی
مرگ صدها زائر در جریان مراسم حج- منا - عربستان سعودی

با گذشت بیش از چهل روز از حادثه مرگبار منا، هنوز تکلیف ۲۵ زائر ایرانی مفقود شده مشخص نیست و رئيس سازمان حج و زيارت می‌گوید که بررسی دی‌ان‌ای روی اجساد تازه کشف شده در دستور کار قرار گرفته است.

سعيد اوحدی رئيس سازمان حج و زيارت از کشف ۶۸ جسد در سردخانه‌های عربستان خبر داده که به دلیل شرايط بد نگهداری قابل شناسایی نیستند.

به گفته آقای اوحدی، دی‌ان‌ای ۲۵ زائر ایرانی مفقود شده از خانواده‌های آنها تهیه شده و با یادداشتی تحویل وزارت امور خارجه عربستان شده تا کار بررسی روی اجساد انجام شود.

از سوی دیگر وضعیت غضنفر رکن‌آبادی دیپلمات ایرانی حاضر در مراسم حج همچنان نامشخص است و حسن قشقاوی معاون کنسولی وزیر امور خارجه از ارائه یادداشت رسمی این وزارتخانه به مقامات سعودی برای تعیین وضعیت آقای رکن‌آبادی خبر داده است.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه ایران نیز روز پنجشنبه گفت سرنوشت آقای رکن‌آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان، از طریق سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی پیگیری خواهد شد.

کشف اجساد جدید قربانیان حادثه منا؛ ۲۵ زائر ایرانی همچنان مفقود هستند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

دوم مهر ماه و در روز عید قربان، دست‌کم چند صد زائر در جریان انجام مراسم رمی جمرات در منا کشته شدند. بنا بر اعلام مقامات ایران، ۴۶۴ زائر ایرانی در این حادثه کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دست کم دو هزار و ۱۲۱ زائر در این حادثه کشته شده‌اند؛ آماری بسیار فراتر از تعداد ۷۷۰کشته ای است که مقامات سعودی اعلام کرده بودند.

XS
SM
MD
LG