لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

سامان شاهی، آهنگساز ایرانی نامزد دریافت جایزه «جونو» در کانادا شد


سامان شاهی
سامان شاهی

آکادمی علوم و هنرهای ضبط کانادا، اسامی نامزدهای جوایز امسال خود موسوم به «جونو» را اعلام کرد. سامان شاهی، نوازنده، آهنگساز، و رهبر ارکستر ساکن شهر تورنتو‌ یکی از هنرمندانی است که در این دوره نامزد دریافت جایزه شده است.

جونو، مهمترین جایزه موسیقی کانادا است و از ارزش و اعتبار حرفه‌ای در این کشور برخوردار است.

«تنفس در سایه‌ها» ساخته سامان شاهی در بخش «بهترین اثر کلاسیک» سال نامزد دریافت این جایزه شده است که دستاورد ارزنده‌ای برای این هنرمند جوان ایرانی محسوب می‌شود.

سامان شاهی به صدای آمریکا می‌گوید که ایده اولیه این پروژه در سال ۲۰۱۸ و زمانی شکل گرفت که مورین بت از او خواست تا پنج قطعه آوازی با همراهی پیانو برای این خواننده کانادایی بسازد.

سامان شاهی در ادامه می‌افزاید که آنها پس از مدتی پژوهش، در نهایت پنج شعر از زنان کشورهایی مانند چین، کوبا، نیجریه، و همچنین اثری از فروغ فرخزاد شاعر ایرانی انتخاب کردند که به صورت قطعات آوازی ساخته شد.


سامان شاهی با اشاره به اینکه قطعات تنفس در سایه‌ها به موضوعات مختلفی می‌پردازند و تمامی آنها با استفاده از آثار شعرای زن شکل گرفته‌اند، می‌گوید که به عنوان یک هنرمند ایرانی این موضوع برای او بسیار مهم بود تا وسیله‌ای برای انتقال اشعار، پیام، و صدای این زنان باشد.

سامان شاهی در در ادامه می‌افزاید که تلاش کرده است که در آهنگسازی این اثر رویکردی متفاوتی داشته باشد و روی کلام این شعرای زن تمرکز کند، و به همین دلیل قطعات این مجموعه از نظر موسیقایی در سبک‌های متفاوتی هستند و هویت مستقلی دارند.

اجرای این پنج قطعه در کنسرت‌های مورین بت در کانادا و آمریکا با استقبال مناسبی مواجه شد و این موفقیت بعدها انگیزه‌ای برای تولید آلبومی جداگانه به همین نام بود.

سامان شاهی با ابراز شادی از اینکه «تنفس در سایه‌ها» در بخش بهترین اثر کلاسیک سال نامزد جونو شده است، می‌گوید که این جایزه به گرمی کانادا شهرت دارد و افتخار بزرگی در عرصه موسیقی است.


او با اشاره به اینکه نخستین آهنگساز ایرانی است که برای بهترین اثر کلاسیک سال نامزد جایزه جونو شده است، رقابت با هنرمندان مطرح و سرشناس کانادایی در این شاخه را افتخار بزرگی توصیف می‌کند.

به گفته سامان شاهی او سومین هنرمند ایرانی است که نامزد دریافت جایزه جونو شده و امیدوار است که نخستین هنرمندی باشد که صاحب این جایزه می‌شود.

سامان شاهی این نامزدی را دستاورد ارزنده دیگری برای ایرانیان مهاجری می‌داند که در عرصه‌های مختلف موفق هستند و فرهنگ، هنر، تاریخ و پیشینه خود را از این طریق به جهانیان معرفی می‌کنند.

مراسم اهدای جوایز موسیقی جونو، یکشنبه ۱۵ مه در شهر تورنتو برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG