لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

کایلی مور گیلبرت، زندانی پیشین در ایران، از کارزار بری روزن برای «آزادی گروگان‌ها» حمایت کرد


کایلی مور گیلبرت - آرشیو
کایلی مور گیلبرت - آرشیو

کایلی مور گیلبرت، استاد بریتانیایی-استرالیایی دانشگاه در یک پیام ویدئویی از کارزار بری روزن برای آزادی گروگان‌ها و اعتصاب غذای او در مقابل محل برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین پایتخت اتریش حمایت کرد.

کایلی مور گیلبرت در سال ۲۰۱۸ در ایران دستگیر شد و پس از ۹ ماه بازداشت، به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او پس از گذشت ۸۰۴ روز، در مقابل آزادی سه شهروند ایرانی خارج از کشور، آزاد شد و به استرالیا بازگشت.

کارزار «آزادی گروگان‌ها» توسط بری روزن، دیپلمات سابق سفارت آمریکا در تهران که پس از انقلاب ۵۷ به گروگان گرفته شده بود، آغاز شده است. وی روز چهارشنبه وارد وین شد و با اقامت در هتل کوبورگ، محل مذاکرات هسته‌ای قدرت های جهانی با ایران، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

کایلی مور گیلبرت در پیام حمایت از این اقدام بری روزن، با بیان این که ۸۰۴ روز در زندان‌های ایران گروگان بوده گفت: ما از همه کشورهای مذاکره‌کننده می‌خواهیم آزادی همه گروگان‌های غربی و همه گروگان‌های دوتابعیتی در ایران را به عنوان یک پیش‌شرط در اولویت قرار بدهند.

نزار زاکا نیز که به کمپین اعتصاب غذا در مقابل محل مذاکرات کشورهای غربی با جمهوری اسلامی ایران برای آزادی گروگان‌ها پیوسته، روز جمعه در توییتی با انتشار ویدئویی گفت: ما از قدرت‌های جهانی می‌خواهیم قبل از امضای هرگونه توافقی، آزادی همه گروگان‌هایی را که در ایران نگهداری می‌شوند در اولویت قرار دهند.

نزار زکا شهروند لبنانی دارای اقامت دائم ایالات متحده، از سوی معاون رئیس جمهوری در دولت حسن روحانی برای شرکت در یک کنفرانس به ایران دعوت شد.

در شهریور ۹۴ پیش از خروج از ایران و در راه فرودگاه بازداشت و بعدا به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. او پس از تحمل چهار سال زندان آزاد شد.

بری روزن ساعتی پیش در سومین روز اعتصاب غذا در توییتی گفت که احساس ضعف دارد و پزشک اتریشی-ایرانی‌اش با توجه به فشار خون بالای آقای روزن وضع او را «نگران‌کننده» دانسته است.

وی تأکید کرد: «تا جایی که بتوانم ادامه خواهم داد. پیام‌های حمایت خانواده‌ها و خود گروگان‌ها به من کمک می‌کند.»

بری روزن پیشتر در گفت‌وگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت برای توافق، ایران ابتدا باید همه گروگان‌ها را آزاد کند و دوم این که اگر ایران بار دیگر گروگان‌گیری کرد، هرگونه توافقی باید لغو شود.

XS
SM
MD
LG