لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

مدیر سازمان «ماده ۱۸»: نگرانی‌ها درباره شرایط مسیحیان و سایر اقلیت‌های مذهبی در ایران تشدید شده است


آرشیو
آرشیو

تعدادی از نوکیشان مسیحی زندانی در ایران در حالی که دوران محکومیت پنج ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کنند، از سوی نهادهای امنیتی تهدید به تبعید به یکی از زندان‌های استان گیلان یا سایر شهرستان‌ها شده‌اند.

منابع آگاه به صدای آمریکا اطلاع داده‌اند که تبعید احتمالی این افراد، به قصد اعمال فشار برای عدم پیگیری درخواست اعاده دادرسی و جلوگیری از جمع شدن تعداد زیادی از زندانیان مسیحی در یک زندان مطرح شده است.

بهنام اخلاقی و بابک حسین زاده، به همراه هفت تن دیگر از نوکیشان مسیحی از چهارم اسفند ۹۷ دوران محکومیت خود را در اوین سپری می‌کنند. پیشتر یکی از این نوکیشان مسیحی به نام عبدالرضا علی حق نژاد به زندان بندانزلی تبعید شده است.

پرونده اتهامی این نوکیشان مسیحی که توسط اطلاعات سپاه در شهرستان رشت بازداشت شده‌اند، در مرداد ۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و هریک از آنها به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق تشکیل کلیسای خانگی و تبلیغ مسیحیت تبشیری، به پنج سال زندان محکوم شدند؛ حکمی که عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید و باعث شد بهنام اخلاقی و بابک حسین زاده از دیدار خانواده و فرزندان خود محروم باشند.

حال بنا به اطلاعاتی که منابع آگاه در اختیار صدای آمریکا قرار داده‌اند، تبعید احتمالی این زندانیان به قصد اعمال فشار و عدم پیگیری درخواست اعاده دادرسی از سوی زندانیان و همچنین پراکنده کردن آنها در شهرها و زندان‌های مختلف برای جلوگیری از تجمیع تعداد از زندانیان مسیحی در یک زندان صورت می‌گیرد.

منصور برجی، بنیان‌گذار و مدیر سازمان «ماده ۱۸» که در زمینه دفاع از حقوق مسیحیان تحت آزار فعالیت می‌کند، در گفتگو با صدای آمریکا با توجه به رویکرد امنیتی و عقیدتی حاکمیت به نوکیشان مسیحی گفته، با حاکم شدن قشر تندرو در همه لایه‌های حکومتی، نگرانی ها درباره شرایط مسیحیان و سایر اقلیت‌های مذهبی تشدید شده است.

ایران از سال ۱۹۹۹ و به دلیل نقض شدید آزادی های مذهبی، در زمره «کشورهای با نگرانی ویژه» در ذیل قانون آزادی مذهبی بین المللی مصوب ۱۹۹۸ قرار دارد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز بر اساس تازه‌ترین گزارش وضعیت آزادی مذهبی تاکید کرده است که حکومت جمهوری اسلامی ایران همچنان به ارعاب، آزار، اذیت و بازداشت اعضای اقلیت‌های مذهبی، از جمله بهائیان، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان، مسلمانان سنی و دراویش، ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG