لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

خواهر بنجامین بریر به صدای آمریکا: در مناقشه سیاسی مقامات ایران گرفتار شده‌ایم


بلندین بریر، خواهر بنجامین بریر به همراه فرزندانش در تجمع اعتراضی برای آزادی برادرش در پاریس، عکس از آرشیو
بلندین بریر، خواهر بنجامین بریر به همراه فرزندانش در تجمع اعتراضی برای آزادی برادرش در پاریس، عکس از آرشیو

بلندین بریر، خواهر بنجامین بریر در واکنش به صدور حکم هشت سال زندان برای برادرش توسط مقامات قضایی ایران گفت برای او مشخص شده که این پرونده سیاسی است و این کاری است که ایران پیشتر هم انجام داده است.

دادگاهی در ایران روز سه‌شنبه بنجامین بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران، را به اتهام جاسوسی مجرم شناخت و او را به هشت سال و هشت ماه زندان محکوم کرد.

خانم بریر روز چهارشنبه ششم بهمن در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما دیروز از حکم صادره خبردار شدیم. برای ما بسیار خبر سنگینی بود. ولی عصبانی هستیم و می‌دانیم در یک مناقشه سیاسی گرفتار شده‌ایم، الان دیگر مشخص شده است.»

خواهر بنجامین بریر افزود: «مشخص است چون می‌دانیم ایران چطور این کار را می‌کند و قبلا هم این کار را کرده است. آن‌ها هیچ مدرکی نداشتند، دادگاه پشت درهای بسته برگزار شد،‌ بنجامین هیچ دسترسی به تیم دفاعی خود نداشت اگر این امری سیاسی نبود،‌ اجازه می‌دادند بنجامین به تیم دفاعی خود دسترسی داشته باشد و یا دادگاه را عمومی برگزار می‌کردند. برای همین فکر می‌کنم حالا دیگر امری سیاسی است.»

حکم دادگاه یک روز پیشتر صادر شد. وکیل آقای بریر در بیانیه‌ای گفت: «این حکم نتیجه یک روند صرفاً سیاسی است.»

من می‌دانم دولت می‌داند چه کار کند و پیشتر هم کرده است. خوب هم می‌دانند بنجامین جاسوس نیست، دولت ایران هم می‌داند بنجامین جاسوس نیست همه این را می‌دانند ولی حالا وقتش شده که دولت فرانسه کاری در مورد آن بکند
بلندین بریر

بلندین بریر در مورد گام‌های بعدی گفت: «اقدام بعدی ما این است که به حکم اعتراض کنیم و این کار را خواهیم کرد ولی انتظاری از اعتراض به حکم ندارم چرا که ما یک دادگاه ناعادلانه اول داشتیم و حال یک دادگاه ناعادلانه دیگر خواهیم داشت و فکر نمی‌کنم هیچ تغییری در حکم داشته باشد. باز هم دادگاهی سیاسی و ناعادلانه خواهد بود.»

خانم بریر در مورد این که انتظار آن‌ها از دولت فرانسه چیست گفت: ‌ «با صحبت با رسانه‌ها به دولت فرانسه فشار وارد می‌کنم و این که بنجامین فقط یک گردشگر است و باید آزاد شود. هیچ اطلاعی در مورد مذاکرات یا تبادل زندانی ندارم، چرا که فردی عادی هستم و چیزی نمی‌دانم. ولی حالا از دولت می‌خواهم دست به کار شده و هرکاری می‌شود انجام دهد تا او را آزاد کند. من می‌دانم دولت می‌داند چه کار کند و پیشتر هم کرده است. خوب هم می‌دانند بنجامین جاسوس نیست، دولت ایران هم می‌داند بنجامین جاسوس نیست همه این را می‌دانند ولی حالا وقتش شده که دولت فرانسه کاری در مورد آن بکند.»

بنجامین بریر از کریسمس به بعد و در اعتراض به محدودیت‌هایی که در زندان با آن روبرو است، اعتصاب غذا کرده و هنوز به آن ادامه می‌دهد.

بلندین بریر در مورد وضعیت برادر خود گفت: «چند روزی است که با بنجامین حرف نزده‌ام. دیروز برای دادگاه هنوز در اعتصاب غذا بود. مصمم است به آن ادامه دهد و شرایط را عوض کند. حالا نگران وضعیت و سلامتی روحی و روانی او هستیم چرا که بیش از یک ماه است که اعتصاب غذایش را شروع کرده و به لحاظ جسمی خسته و کم‌انرژی است. نگران شرایط او هستیم چرا که این اعتصاب غذا را ادامه می‌دهد و ممکن است جان خود را سر این نبرد بگذارد.»

خواهر بنجامین بریر پیشتر هم در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود دولت جمهوری اسلامی برادرش را گروگان گرفته است.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، مهرداد رئوف و انوشه آشوری (شهروندان ایرانی-بریتانیایی) چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار) در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG