لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

واکنش روسيه به تحريم‌های جدید آمریکا و اروپا


ساختمان دفتر مرکزی بانک مسکو
ساختمان دفتر مرکزی بانک مسکو

بانک مرکزی روسیه وعده کرد در جهت حمايت از موسسات مالی که از تحریم‌های ایالات متحده ضربه خورده‌اند اقدام کند

روز چهارشنبه با سقوط سهام در مسکو، بانک مرکزی روسیه وعده داد تا در جهت حمايت از موسسات مالی که از تحریم‌های ایالات متحده ضربه خورده‌اند، اقدام کند.

سهام بانک دولتی روسيه، VTB، دومين بانک بزرگ روسیه، صبح روز چهارشنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئيه) نيم درصد افت داشت. در بیانیه‌ای آنلاین بانک وعده داد به «اقدامات مناسب» برای حمایت از موسسات هدف تحريم‌های غرب دست بزند.

سهام ساير بانک‌های عمده که از تحریم‌ها آسیب ندیده‌اند، از جمله بزرگترین بانک روسيه موسوم به شربانک، بالاتر از روز پيش معامله شد. ارزش شاخص بازار بورس MICEX روسیه ۲و ۳ دهم درصد بالاتر از روز پيش گزارش شد.

مقام‌های آمریکایی روز سه شنبه گفتند که تقریبا ۳۰ درصد از دارایی‌های بخش بانکی روسیه در حال حاضر توسط تحریم‌ها منقبض شده‌اند.

در همين حال، روسيه واردات ميوه و سبزيجات را از لهستان، در عملی که به‌نظر تلافی‌جويانه می‌رسد، ممنوع اعلام کرد.

روسیه ممنوعیت واردات بیشتر میوه و سبزیجات از لهستان را روز چهارشنبه اعلام کرد و گفت، ممکن است دامنه اين محدودیت را به بقیه اتحادیه اروپا گسترش دهد. اين نخستين اقدام تلافی‌جویانه آشکار کرملين در عکس‌العمل به تحریم‌های جدید غرب که روز پيش بر سر اوضاع اوکراین اعلام شد، است.

مسکو، که سالانه به ميزان ۲ ميليارد يورو ميوه و سبزيجات از اروپا وارد می‌کند و از اين نظر بزرگترين بازار اين محصولات برای اروپا است، گفت که این ممنوعیت به دلایل بهداشتی وضع شده است.

پرورش‌دهندگان میوه لهستانی گفتند که این ممنوعیت سیاسی است، هر چند روسیه اين ادعا را تکذیب میکند. مسکو بارها در گذشته تجارت با کشورهايی که با آنها اختلاف سياسی دارد را به بهانه‌ بازرسی‌های بهداشتی محدود کرده است. اتحادیه اروپا اين اعلان را «شگفت‌آور» توصيف نمود و گفت آن را بررسی خواهد کرد.

این ممنوعیت یک روز پس از آن صورت می‌گيرد که اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای نخستين‌بار ضربه زدن به بخش‌های گسترده ای از اقتصاد روسیه را هدف تحریم‌های خود قرار دادند، و فروش تجهیزات برای صنايع نفتی و دفاعی و همچنين دسترسی بانکهای دولتی به بازار سرمایه غربی را محدود کردند.

مسکو اتهامات غرب مبنی بر تسليح و حمایت از شورشیان تجزيه طلب در شرق اوکراین را انکار می‌کند. مقام‌های روسیه تحریم‌های روز سه‌شنبه اعلام شده توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا را محکوم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG