لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

کری: روسیه در مرز اوکراین فضای وحشت ایجاد کرده


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از روسيه می خواهد هزاران سربازی را که در امتداد مرز با اوکراين مستقر ساخته است بازپس بخواند. او می گويد حضور اين نيروهای نظامی «فضای ترس و وحشت» ايجاد کرده است و مخل فضای مناسب برای گفتگوهای ديپلماتيک است. آقای کری اواخر روز یکشنبه، ۱۰ فروردين ماه (۳۰ مارس) در پاریس با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد.

با وجود دارا بودن دیدگاه های مختلف درباره وقایعی که به اين بحران منجر شد، کری گفت که ایالات متحده و روسیه در مورد اهمیت پیدا کردن یک راه حل دیپلماتیک توافق دارند، و هر دو پیشنهادهايی در مورد چگونگی کاهش تنش ها و عادی سازی اوضاع امنیتی و سیاسی ارائه داده اند.

آقای کری گفت، «ما همچنین توافق کرديم با حکومت و مردم اوکراین در برداشتن گامهای لازم جهت اطمينان يافتن از انجام اولويت های زير همکاری کنيم: رعايت حقوق اقلیت های ملی و زبانی، رفع بسيج عمومی و خلع سلاح نیروهای نامنظم و تحریک کننده، آغاز روند اصلاح قانون اساسی به طوری که اقليت ها از پذيرش بيشتری برخوردار شوند، و درست کردن زيرساختهای انتخابات آزاد و عادلانه تحت نظارت جامعه بین المللی.»

فراخوان بازگرداندن سربازان
آقای کری افزود که هر گونه پیشرفت واقعی باید شامل فراخوان بازگرداندن ۴۰ هزار سرباز روسی شود که در طول مرزهای اوکراين استقرار يافته اند. وی گفت، «ما اعتقاد داریم که این نیروها فضای رعب و وحشت در اوکراین ایجاد کرده اند. حضور آنان به طور قطع موجب فضای مورد نياز برای گفتگو نشده است.»

پس از چهار ساعت مذاکره، لاوروف در کنفرانس خبری جداگانه ای در پاریس حاضر شد و بیانیه تقریبا مشابهی را در مورد اولویت های مورد توافق قرائت کرد. اما به جای نیروهای روسی، تکيه او بر لزوم تمرکز زدایی قدرت سياسی برای حمايت از اقليت ها بود، نگرانی هايی که بهانه مسکو در توجيه الحاق شبه جزيره کريمه بوده است.

لاوروف گفت، در این چارچوب همه مناطق و نیروهای سیاسی از سهم مساوی در ايجاد توافقی کلی در مورد سنت های سياسی، اقتصادی، مالی، اجتماعی و مذهبی مورد احترام نقاط مختلف کشور برخوردار خواهند بود.

کری گفت ایالات متحده هنوز هم اقدامات روسیه در کریمه را «نامشروع و غیر قانونی» می داند، و هر گونه تلاش برای طرح ساختار های جدید فدرال، بدون مقامات موقت کیف، را رد می کند.

او گفت، ما مسيری که شامل حضور حکومت مشروع اوکراين بر سر ميز مذاکره نشود را قبول نخواهيم کرد. این اصل روشن است: هیچ تصمیم گیری در مورد اوکراین بدون اوکراین شدنی نیست.

به گفته مقامات آمریکایی، به نظر می رسد روسيه به طور روز افزونی قبول کرده است که اوکراین پاره ای از نگرانی ها در مورد حفظ حقوق اقليت های مناطق روس زبان را رعايت می کند. اين ممکن است راهی برای کرملين باشد تا بتواند پس کشيدن سربازانش از مناطق مرزی را توجيه کند.

ارعاب
واشنگتن اکنون معتقد است که مسکو از این نیروها نه تنها برای ارعاب اوکراینی ها استفاده می کند، بلکه در جدی ترین بن بست شرق و غرب پس از پایان جنگ سرد سعی دارد از آنها به عنوان یک برگ برنده دربرابر اروپا و ایالات متحده بهره ببرد.

رهبران غربی در حال بررسی تحریم های گسترده تری علیه کرملين هستند که می تواند صنعت نفت و گاز روسيه را هدف قرار دهد. مقامات دولت اوباما گفته اند که تحریم ها بروشنی گزنده بوده، و به همان اندازه روشن است که روسیه خواهان تحريم های بيشتری نيست.

لاوروف در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی، ممنوعیت صدور روادید و مسدود ساختن دارایی های متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، را رد کرد. وزير امور خارجه روسيه گفت: «من نمی خواهم بگويم که تحريم ها خنده دار است. نمی خواهم بگویم که ما اهمیتی به آنها نمی دهيم. نه، آنها ناخوشایند است، اما این واقعیت که آنها سعی می کنند این تحریم ها را در سطح شخصی مطرح کنند، و طوری ارائه کنند که افراد خاصی را هدف قرار دهد، ميل آنها به انتقام گرفتن را به وضوح نشان می دهد.»

پس از این مذاکرات، به نظر می رسد کری قصد دارد در نشست این هفته وزرای امور خارجه ناتو فشار بر روسیه را حفظ کند، و رئیس جمهوری اوباما از متحدين دو سوی اقیانوس اطلس خواستار استقرار نيروهای بيشتری در کشورهايی شد «که ممکن است احساس آسیب پذیری کنند.»
XS
SM
MD
LG