لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

کرملین: رسانه ها تحريم همايش سن پترزبورگ را بزرگ نکنند


ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در همايش انجمن اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ - ۲ خرداد ۱۳۹۳
ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در همايش انجمن اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ - ۲ خرداد ۱۳۹۳
امسال تعداد کثيری از رهبران تجارت جهانی، به دليل بحران اوکراين و بنا به فشار حکومت هايشان، در کنفرانس عمده ای که روسيه برای جلب سرمايه گذاری برگزار می کند شرکت نکرده اند. اما کرملين به رسانه های روسی توصيه کرده است پيرامون عدم استقبال جهانی از اين کنفرانس سروصدای زيادی بپا نکنند.

بنابر ایمیل محرمانه ای که خبرگزاری رویترز دریافت کرده، کرملین به سازمان های وفادار و دولتی توصیه کرده است، به جای آن که تحريم بين المللی را بزرگ جلوه دهند، بر روی مشارکت رو به رشد سرمایه گذاران آسیایی و کیفیت بحث ها در همايش انجمن اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ تمرکز کنند.

پس از آن که عدم حضور شخصيت های نام آور دنيای مالی، به دنبال اعمال تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا بر مسکو به دليل رفتارش در بحران اوکراين، محرز شد، کرملين پيامی فرستاد که در آن گفته شد، «تعداد و کيفيت کمپانی های شرکت کننده کاهش نيافته است.»

در اين پيام همچنين آمده است، «کیفیت بحث ها امسال احتمالا حتی بهتر هم خواهد بود، چرا که برخی از شرکت ها رییس های خود، که اغلب نقش تشریفاتی دارند را نفرستاده اند، بلکه مدیران ارشد را فرستاده اند، و اين ها کسانی هستند که که تمام بار کار عملی را به دوش می کشند و تصمیم گیری واقعی را انجام می دهند.»

اين سخن ممکن است به مذاق روسای اجرايی شرکت هايی که در نخستين روز همآيش اقتصادی سن پترزبورگ، روز پنجشنبه، اول خرداد ۱۳۹۳، شرکت کرده بودند خوش نيايد. آنها عليرغم توصيه واشنگتن، که شرکت کردن در پی جدايی کريمه از اوکراين و الحاق آن به روسيه «مناسبت ندارد»، در همآيش حضور پيدا کردند.

کرملين در پيام خود گفت، «ما از مقامات ایالات متحده برای ترویج فعال همايش متشکريم. آن دسته از سرمایه گذارانی که به هر دليل تصمیم به عدم شرکت گرفتند، در حقيقت دارند خود را تنبيه می کنند... طبیعت از خلاء نفرت دارد.»

در ايميل کرملين آمده است که، ۲۹ مدير اجرايی از شرکت در همايش خودداری کرده اند. ۲۰ نفر دليل عدم شرکت خود را فشارهای خارجی عنوان نموده، و ۱۳ نفر ديگر از ایالات متحده آمریکا بودند.

شرکت هایی که مدیران ارشد خود را نفرستادند، شامل اکسون موبیل، سیتی، پپسی و گلدمن ساکس بودند، هر چند که سایر نمایندگان ارشد آنها شرکت داشت.

ايميل کرملين می گويد، «جهان غرب ديگر رهبر مطلق نيست که بتواند فرامين خود را به سايرين ديکته کند. کانون فعالیت های اقتصادی جهانی به طور فزاینده ای به سمت آسیا و اقیانوس آرام تغییر پيدا می کند.»

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در سخنرانی روز جمعه خود در همايش انجمن اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ گفت او خواهان روابط بهتری با غرب است، اما به شدت آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.
XS
SM
MD
LG