لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

باراک اوباما تحریم‌های سخت‌تری عليه روسیه را تصویب کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

رئيس جمهوری آمريکا: انتظار داريم رهبری روسیه بار دیگر ببيند که اقداماتش در اوکراین هزينه و عواقبی در بردارد

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا می‌گوید، به دليل نقش مسکو در بحران اوکراین، ایالات متحده در حال هدف قراردادن بخش‌های کلیدی اقتصاد روسیه با تحریم‌های جدیدی است. واشنگتن، مسکو را به نقض حاکمیت اوکراین و ناکامی در برداشتن گام‌هايی برای پایان دادن به بحران در آن کشور متهم می‌کند.

آقای اوباما روز چهارشنبه گفت او و رهبران اروپا بارها به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هشدار داده‌اند که جلوی تردد پیکارجویان و ارسال اسلحه به آنسوی مرزهای مشترک با اوکراين را بگيرد، و از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه بخواهد گروگان‌ها را رها کنند، با آتش‌بس موافقت کنند و با حکومت اوکراين وارد مذاکره شوند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت، پرزیدنت پوتین بجای این اقدامات، بر حمایت از جدایی‌طلبان افزوده، که نقض حاکمیت اوکراین است و افزود «با توجه به ادامه اقدامات تحریک‌آمیز در اوکراین، امروز من مجموعه‌ای جدید از تحریم‌ها بر برخی از بزرگترین شرکت‌ها و مؤسسات مالی روسیه را مورد تایید قرار دادم.»

تحریم‌های جدید بخشی از نهادهای مالی، انرژی و دفاع روسیه را هدف قرار می‌دهند، که شامل مسدود کردن دارایی‌های شرکتهای مختلف صنعت دفاعی روسیه و مسدود کردن منابع مالی جدید شرکتهای بزرگ انرژی، مانند «نواتک» و «روس‌نفت» است. همچنین ۸ شرکت روسی تولیدکننده سلاح، از جمله سلاح‌های کوچک، خمپاره و تانک نيزشامل اين تحريم‌ها شده‌اند.

آقای اوباما در ادامه گفت «این تحریم‌ها مهم هستند، اما همچنين هدفمند بوده، و طوری طراحی شده‌اند که در عين محدود بودن، تاثيری که بر شرکت‌های آمریکایی و یا متحدان ما خواهد داشت، حداکثر ضربه را به روسیه بزنند.»

کاخ سفید می‌گوید این تحریم‌ها را پس از رایزنی‌های نزدیک با شرکای اروپایی خود مورد تائيد قرار داده است، که تازه خود آنها هم در صدد انجام اقدامات سخت‌تری علیه روسیه هستند.

تحريم‌های جديد آمريکا در حالی اعلام شد که طبق گزارش‌های پنتاگون، روسیه حضور نیروهای نظامی خود در طول مرز اوکراین را از ۱۰۰۰ سرباز در ماه گذشته میلادی به دست کم ۱۰ هزار سرباز افزایش داده است.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد «آنچه که ما انتظار داريم اين است که رهبری روسیه بار دیگر ببيند که اقداماتش در اوکراین هزينه و عواقبی در بردارد، از جمله تضعیف اقتصاد روسیه و افزایش انزوای دیپلماتیک.»

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا، تحریم‌های جديد را با الفاظ «گسترده، انعطاف‌پذیر و پرزور» توصيف کرد و هشدار داد اگر مسکو گام‌های مشخصی برای پایان دادن به بحران اوکراين برندارد، اين بسته تحريم‌ها می‌تواند برای اضافه کردن فشار بیشتر بر روسیه مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG