لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

آنگلا مرکل: خطر بزرگ روسيه در اوکراين


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت، اگر روسيه در مورد بحران اوکراين تغيير مسير ندهد، خطر لطمات سياسی و اقتصادی «هنگفتی» را تقبل می کند.

خانم مرکل که روز پنجشنبه، ۲۲ اسفندماه (۱۳ مارس) در پارلمان آلمان سخنرانی می کرد، گفت، در مورد تماميت ارضی اوکراين «بحثی در کار نيست.»

غرب و روسيه در مورد تهاجم نظامی به شبه جزيره کريمه در برابر يکديگر صف آرايی کرده اند.

روز چهارشنبه، ۲۱ اسفندماه، رئيس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، بارديگر به روسيه هشدار داد که اگر روسيه به دخالت در امور اوکراين ادامه بدهد، غرب به مسکو «هزينه هايی را تحميل خواهد کرد.»

در حالی که اوباما در کاخ سفيد در کنار نخست وزير موقت اوکراين، آرسنی يتسنيوک، ايستاده بود، گفت، واشنگتن همه پرسی موعود روز يکشنبه درباره تجزيه از اوکراين و پيوستن به روسيه را «کاملا رد می کند.» او گفت اين رای گيری «که ظرف چند هفته سرهم بندی شده» ناقض قوانين بين المللی است.

يتسنيوک از حمايت های واشنگتن قدردانی کرد و گفت دولت وی «کاملا آماده و مشتاق» گفتگو با مسکو است، اما اضافه کرد، اوکراين هرگز تسليم نخواهد شد. او همچنين گفت، دولت وی برای امضای موافقتنامه پيوستن به مذاکرات اتحاديه اروپا خود را آماده می کند.

در همين حال، قرار است سناتور جان مک کین روز پنجشنبه در رأس يک هيات دوحزبی به کيِف سفر کند. سخنگوی هيات مذکور هدف از اين ديدار را حمايت از حکومت موقت و «دفاع و پشتيبانی از آمال مردم اوکراين برای آزادی، دمکراسی و تماميت ارضی» توصيف کرد.

سفر اين هيات با ملاقات اضطراری روز جمعه در لندن بين وزرای امور خارجه آمريکا و روسيه، جان کری و سرگئی لاوروف، همزمان شده است.

سناتور مک کين جمهوريخواه و همکار دموکراتش سناتور کريستوفر مورفی، در ماه دسامبر گذشته، زمانی که اعتراضات ضد حکومتی در اوکراین در اوج بود، از کيف ديدن کردند – اعتراضاتی که سرانجام رئيس جمهوری طرفدار روسيه، ويکتور يانوکوويچ، را از سرير قدرت به زير کشيد و از مملکت فراری داد.

روز گذشته رهبران ۷ کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه موسوم به جی۷ شامل: بريتانيا، کانادا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، ژاپن و ايالات متحده آمريکا) از روسيه خواستند تا «از کوشش برای تغيير وضعيت در کريمه که با قانون اوکراين ضديت دارد، دست بکشد.»

گروه جی۷ اعلام کرده است نتيجه همه پرسی روز يکشنبه را نخواهد پذيرفت.

صدراعظم آلمان در برلن اعلام کرد اگر مسکو دست به ايجاد يک گروه کاری برای گفتگو در مورد بحران کريمه نزند، اتحاديه اروپا تحريم هايی را عليه روسيه وضع خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG