لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

آلمان و فرانسه به روسیه هشدار دادند


رهبران آلمان و فرانسه نسبت به پیامدهای عدم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در ۲۵ ماه مه، به روسیه هشدار داده اند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه در یک کنفرانس مشترک خبری گفتند آنها آماده هستند تحریم های بیشتری را علیه مسکو، در صورت عملی نشدن انتخابات برقرار سازند. تحريم های جدید اين بار تماماً اقتصادی خواهد بود.

آنگلا مرکل در این کنفرانس خبری گفت: اگر انتخابات مورد حمايت جامعه بين المللی طبق برنامه در اوکراين برگزار نشود، اين امر نه تنها قطعاً به بی ثباتی اوکراين خواهد انجاميد، بلکه قطعنامه ۶ مارس شورای اروپایی اجرا خواهد شد. بر اساس اين قطعنامه ما بايد تحريمهای بيشتری عليه روسيه اعمال کنيم، که البته اين اقدام هدف ما را تأمين نخواهد کرد. ما مايليم اين مسئله از طريق سياسی حل شود.

خانم مرکل همچنین رفراندوم روز يکشنبه جدايی طلبان دونتسک و لوهانسک را غير قانونی خواند.
فرانسوا اولاند، رئيس جمهوری فرانسه نیز گفت برگزاری رفراندوم از نظر فرانسه به هيچ وجه بار قانونی ندارد: از نظر ما رفراندوم فردا مشروعيت قانونی ندارد و در حال حاضر تمامی تمرکز ها بايد معطوف انتخابات سراسری و رياست جمهوری ۲۵ مه در اوکراين باشد.
رهبران آلمان و فرانسه از همۀ طرف های درگير در اوکراين، خواسته اند به بر اساس قوانين سازمان امنيت و همکاری اروپا تا حداکثر روز ۱۵ مه، ۲۵ ارديبهشت، نيروهايی را که بطور غيرقانونی و با استفاده از شرايط موجود مسلح شده اند، خلع سلاح کنند. و بدون درنگ از انجام اقدامات خشونت آميز دست بردارند.

از سوی ديگر، جدايی طلبان لوهانسک و دونتسک بدون اعتنا به واکنش های جاری، در تدارک برگزاری رفراندوم روز يکشنبه هستند. در اين رفراندوم مردم اين دو شهر در شرق اوکراين نظر خود را در مورد جدايی از اوکراين اعلام خواهند کرد.
اما نتيجه نظرسنجی های اخير نشان می دهد که ۷۰ درصد از جمعيت دو شهر خواهان باقی ماندن در اوکراين هستند.

پیشتر در روز شنبه، فعالان شورشی در دوئنتسک، در شرق اوکراین، ۷ کارمند صلیب سرخ را که جمعه پیش بازداشت کرده بودند آزاد کردند. یک مقام صلیب سرخ به رویترز گفت یکی از کارمندان به شدت مضروب شده بود.

جدایی خواهان قبلا اظهار نظر کرده بودند که تیم صلیب سرخ در فعالیت های جاسوسی دست دارد.
XS
SM
MD
LG