لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

سقوط بازار سهام روسیه در پی سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین


جدایی‌طلبان مسلح طرفدار روسیه در محل سقوط هواپيمای مسافری مالزی، در نزدیکی روستايی در منطقه دونتسک – ۲۹ تير ۱۳۹۳
جدایی‌طلبان مسلح طرفدار روسیه در محل سقوط هواپيمای مسافری مالزی، در نزدیکی روستايی در منطقه دونتسک – ۲۹ تير ۱۳۹۳

دولت‌های اروپايی تهديد کردند، به دنبال تصمیمات ايالات متحده آمریکا در تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، آنها نیز دامنه تحريم‌های خود عليه مسکو را وسيع‌تر خواهند کرد.

در حالی که با افزايش فشارها و اوج‌گيری انتقادهای بين‌المللی از نقش روسيه در سقوط پرواز شماره ۱۷ خطوط هوایی مالزی، بورس سهام روسيه روز دوشنبه به پائين‌ترين سطح خود در دو ماه گذشته سقوط کرد، دولت‌های اروپايی تهديد کردند، به دنبال تصمیمات ايالات متحده آمریکا در تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، آنها نیز دامنه تحريم‌های خود عليه مسکو را وسيع‌تر خواهند کرد.

اعمال تحريم‌ها از جانب واشنگتن دلیل عمده افت روز دوشنبه ارزش سهام روسيه شناخته می‌شود که در پی ۸ درصد افت آن در هفته گذشته، تاکنون صدمات جدی به شرکت‌های بزرگ روسی، از جمله شرکت عمده نفتی «روس‌نفت»، زده است.

اريک دپوی، استراتژيست گازپروم‌بانک، در اين رابطه گفت، «شکی نیست که سرمایه‌گذاران مضطرب شده‌اند - سوالات بسياری پيش آمده است. این زمان احساسی است ... [سقوط هواپیما] تنش‌هايی را که قبلا وجود داشت را تشدید کرد.»

سهام روسیه، تاکنون با از دست دادن ۱۲ درصد ارزش خود در سال جاری، در مقایسه با شاخص MSCI که در کل ۶ درصد بالا رفت، در میان بازارهای نوظهور بدترین عملکرد را داشته است.

ایالات متحده ادعا می‌کند روسيه در تیراندازی روز پنجشنبه گذشته (۲۶ تيرماه) که منجر به سقوط هواپیمای مسافری مالزی بر فراز شرق اوکراین شد، نقش داشته و مدارک آن را نیز ارايه کرده است. واشنگتن از ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه خواسته است از نفوذ خود بر شورشیان طرفدار مسکو، که کنترل محل سقوط را در دست دارند، استفاده کند و امکان دسترسی آزادانه بازرسان بین‌المللی در محل سقوط هواپیما را فراهم کند.

پوتین تقصير اين فاجعه را، که در آن ۲۹۸ نفر کشته شدند، به گردن نظاميان اوکراین انداخته است. وی روز گذشته (دوشنبه ۳۰ تير ماه) گفت که برای تضمین امنیت کارشناسان بین‌المللی در محل حادثه، هر کار ممکن بايد انجام شود.

بريتانيا، آلمان و فرانسه در تعطیلات آخر هفته موافقت کردند که وقتی وزرای امور خارجه اروپا روز سه‌شنبه در بروکسل گردهم می‌آيند، تشديد تحريم‌ها علیه روسیه را در دستور کار نشست قرار دهند.

XS
SM
MD
LG