لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۵

غرب روسيه را به تحريم های بيشتری تهديد کرد


وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، در ميان ماموران امنیتی، وارد ژنو شد - چهارشنبه، ۲۷ فروردين ماه (۱۶ آوريل)
وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، در ميان ماموران امنیتی، وارد ژنو شد - چهارشنبه، ۲۷ فروردين ماه (۱۶ آوريل)
کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمريکا در نشست ژنو روسیه را تهدید به تحریم های بیشتر کرده اند تا مسکو نشان دهد در اختلاف بر سر اوکراين گام هايی جهت تنش زدايی برخواهد داشت، هرچند مقامات رسمی می گویند آنها انتظار ندارند در اين زمينه موفقيت چشمگيری حاصل شود.

اين امر که هواداران روسيه، پيش از آنکه کشورهای غربی بتوانند پاسخ شايسته ای دهند، سرزمين هايی را به تصرف خود در آورده اند، نشان می دهد که تا کنون دیپلماسی نتوانسته است با حوادث بر روی زمین همگام شود.

با وجود کشته شدن ۲ نفر در روز يکشنبه، از جمله یکی از اعضای نیروهای امنیتی دولت اوکراین که به ضرب گلوله از پای درآمد، خونریزی در جريان شورش در شرق اوکراين تا کنون محدود بوده است. کیف (پايتخت اوکراين) می گوید برای جلوگيری از تيراندازی هر کاری از دستش برآيد انجام می دهد.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا تا کنون ممنوعیت صدور روادید و مسدود ساختن دارایی های تعداد کمی از مقامات روسی را اعمال کرده اند، پاسخی که مسکو آن را آشکارا ريشخند کرده است. با این حال، دولت های غربی می گویند در حال حاضر، اقدامات جدی تری را در دست بررسی دارند که پس از نشست ژنو در روز پنجشنبه، ۲٨ فروردين ماه (۱٧ آوريل) به مورد اجرا گذاشته خواهد شد که می تواند به طور گسترده تری به اقتصاد روسیه آسيب وارد کند.

باراک اوباما رئيس جمهوری ايالات متحده، روز چهارشنبه در گفتگويی که از شبکه سی بی اس پخش شد، گفت، «چیزی که من همواره گفته ام اين است که هر بار روسیه با اين قبيل اقدامات حاکمیت ملی [اوکراين] را نقض کند، پيآمدهايی در بر خواهد داشت.» وی با استفاده از واژه هايی که از دوران جنگ سرد تاکنون بی سابقه بوده است، گفت، ایالات متحده نسبت به روسیه از نیروهای نظامی غير اتمی قوی تری برخوردار است، و هیچ یک از طرفین خواستار جنگ نيست. «ما به جنگ نیاز نداريم.»

کشورهای غربی بارها اعلام کرده اند که آمادگی آن را ندارند تا بر سر اوکراين وارد جنگ شوند، اما سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه اعلام کرد، به منظور تقويت دولت های عضو نظير لهستان و کشورهای حوزه بالتيک (لتوانی، استونی، لاتويا)، که از تحرکات نظامی اخير روسيه به هراس افتاده اند، کارهایی انجام داده است.

آندره دشچيتسيا وزير امور خارجه اوکراين، روز چهارشنبه، به محض ورود به ژنو، گفت، برای انجام مذاکرات به منظور کاهش تنش با روسیه هنوز وقت هست.
او گفت، «ما هنوز فرصت کاهش تنش با استفاده از ابزار دیپلماتیک را داريم. ما سخت تلاش خواهيم کرد. ما کوشش زيادی به خرج می دهيم - نه تنها اوکراین - بلکه همچنين ایالات متحده. با این حال، الآن وقت آن است که نه تنها در حرف ابراز نگرانی کنيم، بلکه به دنبال پاسخی مکفی و مشخص تر به برنامه ها و اقدامات روسيه باشيم.»

غرب و کيف بر این باورند که عوامل روسیه از پشت سر شورش در شرق اوکراين را رهبری می کنند. یک مقام رسمی ایالات متحده گفت واشنگتن در ژنو بدنبال شواهدی است که نشان دهد روسيه [کارهايش] را متوقف خواهد کرد.

اين مقام رسمی، در حالی که وزیر امور خارجه آمريکا، جان کری، به قصد ژنو پرواز می کرد، به خبرنگاران گفت، «ایده این است که آنها دست از حمايت و پشتيبانی جدايی طلبان بردارند و نيروهايشان را به آن طرف مرزها پس بکشند.»

بنا به گفته ديپلمات ها، کمیسیون اروپا (بازوی اجرايی اتحادیه اروپا)، روز چهارشنبه اسنادی را در اختيار اعضای اتحاديه اروپا قرار داد که تاثير بالقوه محدود ساختن تجارت و اقدامات مالی بر اقتصادشان را توضيح می دهد، و به اين ترتيب گامی در جهت تهيه تحريم های بيشتری برداشت.

اين اسناد انرژی، امور مالی، تجارت و ساير بخش های تاثير پذير را مورد بررسی قرار می دهد. تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، که به شدت متکی به گاز روسیه هستند، از احتمال اقدامات تلافی جویانه مسکو در نگرانی بسر می برند، و دست کم یک دیپلمات اتحادیه اروپا گفت که این اقدامات بايد متعادل باشد.
XS
SM
MD
LG