لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

دیدار رؤسای جمهوری اوکراین و روسیه بدون نتیجه پایان یافت


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (رو به تصویر) و پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین (پشت به تصویر)
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (رو به تصویر) و پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین (پشت به تصویر)

دیدار رؤسای جمهوری اوکراین و روسیه، که در روز سه‌شنبه در شهر مینسک پایتخت بلاروس برگزار شد، در حالی پایان یافت که دو طرف نتوانستند در مورد پایان دادن به مناقشه در مناطق شرقی اوکراین به توافق برسند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از اوکراین خواست به جنگ در شرق آن کشور دامن نزند؛ او همچنین تهدید کرد اگر کیف توافقنامه تجاری با اروپا را اجرا کند، دست به اقدامات اقتصادی تلافی‌جویانه خواهد زد.

پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین نیز در مقابل از روسیه خواست ارسال اسلحه برای شورشیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین را متوقف نماید. مسکو بارها این اتهام را رد کرده است.

در آغاز جلسه امروز، پترو پورشنکوو رئیس جمهوری اوکراین گفت «سرنوشت صلح، کشور من و اروپا، امروز در اینجا، در مینسک، تعیین خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پوتین بیشتر به مسائل تجارت پرداخت و اظهار داشت تصمیم اوکراین برای امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا، زیان‌های زیادی به روسیه وارد خواهد کرد، که بعداً ناچار خواهد شد از اقتصاد خود حفاظت کند.

در مورد درگیری‌های شرق اوکراین، آقای پوتین گفت او یقین دارد مناقشه «با سناریوهای نظامی، بدون آن که منافع حیاتی جنوب شرقی اوکراین در نظر گرفته شود، و بدون گفت و شنود مسالمت‌آمیز با نمایندگان آن، حل نخواهد شد.»

چند ساعت پیش از دیدار دو رئیس جمهور که همپیمان نزدیک یکدیگر بودند، اوکراین تصاویر ویدیوئی از گروهی از سربازان دستگیر شده روس را منتشر کرد و مسکو را بار دیگر متهم کرد که بطور مستقیم در شورش در شرق روسیه دست دارد.

اوکراین در توضیح این تصاویر اعلام کرد ۱۰ سرباز عضو یک هنگ چترباز روسیه روز دوشنبه در منطقه مرزی دونباس در شرق اوکراین دستگیر شدند.

یک منبع وزارت دفاع روسیه می‌گوید این سربازان در حال گشت‌زنی، به اشتباه از یک بخش بدون علامت مرزی عبور کردند.

دیدار پوروشنکو و پوتین، یک روز پس از آن انجام گرفت که رئیس جمهوری اوکراین پارلمان آن کشور را منحل کرد و خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در روز ۲۶ اکتبر (۴ آبان ماه) شد. وی در یک بیانیه تلویزیونی این اقدام را برای «پاکسازی» پارلمان لازم دانست.

پوروشنکو با بیان این که انتخابات پارلمانی قبلی در سال ۲۰۱۲ نه آزاد بود و نه عادلانه، گفت اکثر قانونگذاران اعتماد مردم اوکراین را از دست داده‌اند؛ وی همچنین یادآور شد شماری از اعضای پارلمان از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق کشور، حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG